Bosnianskosrbský generál Stanislav Galič prijal trest 20 rokov väzenia chladne. FOTO - TASR/AFP
SARAJEVO, HAAG, BRUSEL - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) včera v Haagu vyniesol prvý rozsudok spojený výlučne s trojročným obliehaním mesta Sarajevo v Bosne a Hercegovine. Ide zároveň o prvý rozsudok ICTY, ktorý odsúdil človeka za rozširovanie hrôzy. Bosnianskosrbský generál Stanislav Galič (58) dostal 20 rokov väzenia. Prokurátor preňho žiadal doživotný trest.
Tribunál Galiča obvinil zo zodpovednosti za terorizovania moslimského obyvateľstva bosnianskeho hlavného mesta Sarajevo v rokoch 1992 až 1995.
Mesto bolo obkľúčené 44 mesiacov a pri jeho ostreľovaní zahynuli stovky a zranené boli tisícky civilistov. Sarajevo odolávalo paľbe ostreľovačov a bombardovaniu bosnianskosrbského delostrelectva od septembra 1992 do augusta 1994. V tom čase velil 18 tisícom príslušníkom srbských oddielov v Bosne práve generál Galič. Súd konštatoval, že jednotky pod jeho velením ostreľovali civilné obyvateľstvo Sarajeva zámerne, s cieľom šíriť paniku a hrôzu. „Žiadny civilista v Sarajeve vtedy nebol v bezpečí," vyhlásil hlavný sudca ICTY.
Mnoho ľudí Galičovi snajperi zastrelili počas nákupov, pohrebných obradov alebo cez okná priamo v bytoch. V roku 1994 sa v Sarajeve odohral masaker, keď ostreľovači z blízkych vŕškov zabili vyše 65 ľudí na trhovisku.
Počas trojročného obliehania mesta, ktoré vošlo do dejín ako najhoršia bitka v Európe od konca 2. svetovej vojny, zahynulo násilnou smrťou asi 12-tisíc ľudí vrátane viac ako tisícky detí.
Bosna a Hercegovina sa odvtedy snaží vymaniť z povojnovej hospodárskej a politickej krízy. Včera podpísala s Chorvátskom dohodu umožňujúcu občanom oboch krajín cestovanie do druhej krajiny bez pasu.
Zástupcovia Bosny a Hercegoviny sa včera spolu s predstaviteľmi Srbska a Čiernej Hory po prvýkrát zúčastnili na zasadaní ministrov zahraničia Severoatlantickej aliancie (NATO). Aliancia pri tejto príležitosti ponúkla obom krajinám perspektívu účasti v programe Partnerstva za mier a tým i možnosť stať sa v budúcnosti členmi NATO. Odstupujúci generálny tajomník NATO George Robertson upozornil, že pred pripojením k programu spolupráce s alianciou musia obe krajiny plniť určité podmienky. Hlavnú podmienku pre Bosnu krajina splnila už pred niekoľkými dňami, keď tamojší parlament odhlasoval spojenie oboch častí armády krajiny do jednej a vytvorenie jednotného velenia a jediného ministerstva obrany.
(zo, čtk)
ICTY súdi novinára za urážku
HAAG - Pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) včera predstúpil novinár, ktorý je obvinený z nerešpektovania ochranných opatrení použitých voči chránenému svedkovi. Duška Jovanoviča, šéfredaktora čiernohorského denníka DAN, obvinili z urážky súdu. Vo svojom denníku odhalil identitu chráneného svedka K32. Ten vystupuje v procese so Slobodanom Miloševičom. Novinár porušil nariadenie sudcov, ktorí svedkovi zaručili anonymitu. Po zverejnení jeho mena v denníku DAN v auguste 2002 svedok K32 dostal niekoľko vyhrážok smrťou, tvrdí ICTY. Urážka súdu sa trestá siedmimi rokmi odňatia slobody alebo pokutou 100-tisíc eur. Duško Jovanovič povedal, že sa rozhodol ochranné opatrenia nerešpektovať, aby „predal viac výtlačkov" svojho denníka.
(čtk)