Občanovi, ktorý preukáže, že sa dlhodobo zdržiaval v zahraničí alebo vykonával vojenskú službu, či neužíval nehnuteľnosť viac ako 90 po sebe nasledujúcich dní, bude musieť obec znížiť poplatok a dodatočne vyhotoviť nový platobný výmer.
Výška poplatku za komunálny odpad zostáva nezmenená. Obec má možnosť stanoviť ročný poplatok od 80 do 1200 korún.
Novela zavádza okrem iného limity pre množstvový zber. Poplatky sa budú platiť za komunálny odpad a drobný stavebný odpad, ktorý vzniká na území obce. Dolná sadzba bude 10 halierov a horná 1,60 Sk za jeden liter alebo kubický decimeter. Za kilo komunálneho a drobného stavebného odpadu sa bude platiť najmenej 20 halierov a najviac 5 korún. Tieto poplatky sa začnú vyberať až od júla budúceho roku. Ak v obci nie je zavedený množstvový zber, sadzba za osobu a deň bude najmenej 20 halierov a najviac 3,30 Sk.
Schválením zákona o poplatkoch za uloženie odpadov sa od 1. februára zvýšia platby za ukladanie na skládky. Európska únia totiž nepočíta od roku 2007 s budovaním nových skládok. Do popredia sa tak musia dostať iné spôsoby zneškodňovania odpadov - separovaný zber, recyklácia a podobne.
Poplatky za skládku sa budú určovať podľa druhu uloženého odpadu. Inak budú stanovené poplatky za inertný, špeciálny, nebezpečný či ostatný odpad. Pri komunálnom odpade sa bude prihliadať na to, koľko zložiek je z neho vytriedených.
Zvýšenie poplatkov za skládky a odkladiská by malo stáť 325 miliónov korún, čo predstavuje ročne okolo 65 korún na osobu. Peniaze pôjdu obciam, pri ktorých sa skládka nachádza.
Obvodný úrad alebo Slovenská inšpekcia životného prostredia budú môcť uložiť neplatičom pokutu od 50-tisíc do 500-tisíc korún.
(tasr, pcs)