Politológ Ľuboš Kubín považuje správu za otvorený politický útok na programové vyhlásenie vlády. „Ak mal v úmysle radiť, nezvolil si správny spôsob. Z odľahčeného pohľadu možno konštatovať, že prejav nepredniesla hlava štátu, ale hlava Konfederácie odborových zväzov." Prejav považuje za štart prezidentskej kampane.
Pasáž, kde prezident kritizoval koalíciu za snahu o získavanie vplyvu v ekonomických štruktúrach, vylučovanie a odvolávanie politikov či priznanie, že na Slovensku je možné nelegálne odpočúvanie považuje Kubín za vyváženú. „Pomenoval existujúci stav a nedramatizoval ho."
Politológ Miroslav Kusý povedal, že správa je poznačená Schusterovou minulosťou a blízkosťou k sociálnej orientácii. „Bola dosť tvrdá, populistická - ako správa opozície, nie ako správa prezidenta." Obsahovala podľa neho aj bonbóniky ako umelé vyrábanie nepriateľov štátu, skupinku, odpočúvanie, či odvolávanie nelojálnych politikov, ale v správach o stave spoločnosti, aké podávajú odborníci, sú úplne iné veci. „Niet sporu, že vláda robí hromadu prešľapov a sám predseda vlády si zaslúži kritiku, ale hromadenie škandálov by nemalo byť obsahom správy."
Kusému sa nepáči, že prezident sa pozerá na slovenskú spoločnosť cez rozhovory s ľuďmi, s ktorými sa stretáva na cestách po krajine. „Je to skreslený pohľad penzistu, ktorý má problémy. Nie je to objektívne."
Kusý nepovažuje za šťastné, že prezident si posadí do lavice najvyšších ústavných činiteľov a poučuje ich. „U nás prezident nemá žiadnu zodpovednosť za výkon moci a pri správach sa stavia nad parlament aj vládu a chce poučovať. On je pritom jeden z ústavných činiteľov a nestojí nad nimi."
Správy exprezidenta Českej republiky Václava Havla boli podľa neho ukážkou, ako by takýto prejav mal vyzerať. „Nezaoberali sa malichernosťami a nebol tam daný do popredia negatívny postoj proti vláde." (rk)