Členovia Rady STV sa snažili sformulovať stanovisko niekoľko hodín. Miroslav Kollár a Marek Maďarič dali niekoľko návrhov, rada na žiadnom sa nezhodla. Najviac výhrad k návrhom mal Štefan Fejko, sám žiadne vlastné uznesenie nenavrhol. Ivan Brada sa rade písomne ospravedlnil - všetko vraj už povedal na minulom zasadnutí.
Brada poslal licenčnej rade sťažnosť, že mu vedúci editor spravodajstva vystrihol z príspevku vyhlásenie exministra zdravotníctva Romana Kováča ku kauze Veriteľ a že neodznel ani názor NKÚ. Šéfeditor Branislav Zvara a riaditeľ STV Richard Rybníček Bradovo podozrenie z cenzúry odmietajú.
Väčšina členov Rady STV sa v diskusii zhodla, že k cenzúre nedošlo. Povedal to napríklad Vlado Černý aj Miroslav Kollár. „Za redigovanie textu je zodpovedný vedúci vydania. Redaktora má o svojich zásahoch informovať editor len vtedy, keď sa mení zameranie a obsah textu," citoval Kollár z Charty STV. Myslí si, že obsah Bradovho príspevku sa zásahom nezmenil, a tak editor nemal povinnosť redaktora informovať. Proti zásahu bol jednoznačne len Štefan Fejko. Ján Greššo nevedel príspevok posúdiť.
Marek Maďarič a predseda rady Marián Slovák prípad nepovažovali priamo za cenzúru, no zásah bez vedomia redaktora označili za chybu. Šéfeditor Branislav Zvara ho vysvetľoval nedostatkom času.
Za oveľa väčší zásah považovali niektorí členovia rady list z ministerstva zdravotníctva, ktorý priniesol Rybníček.
Minister Rudof Zajac v ňom nesúhlasí so spôsobom, akým Brada informoval o zdravotníctve. Jeho príspevky sú podľa neho tendenčné a žiada od Rybníčka, aby k takým javom v budúcnosti nedochádzalo.
Rada včera nezaujala stanovisko ani k typovej vysielacej štruktúre na budúci rok. Slovákovi chýbali cenové ohodnotenia jednotlivých programov, ale vedenie televízie tvrdí, že ich nie je možné schváliť. Nakoniec členovia rady na Kolárov návrh prijali uznesenie, aby riaditeľ do 9. decembra predložil ešte raz návrh redukovanej typovej vysielacej štruktúry, doplnený o náklady na jednotlivé okruhy.
MIRKA KERNOVÁ