Koncom 70. a začiatkom 80. rokov minulého storočia rozpútala komunistická tajná polícia akciu Asanácia, ktorej cieľom bolo odstrániť z Československa niekoľko desiatok disidentov, väčšinou signatárov Charty 77. Na obete vyvíjali silný psychický a často aj fyzický nátlak, aby si podali žiadosť o vysťahovanie do zahraničia. Obvodný súd v Prahe 6 včera nad príslušníkmi ŠtB zodpovednými za tieto akcie vyniesol rozsudky.
Dôstojníka bývalej Štátnej bezpečnosti Petra Žáka poslal na tri roky do väzenia. Deväť jeho kolegov vyviazlo s podmienečným trestom tri roky s odkladom na štyri roky. Žák a ďalší z obvinených, šéf ŠtB v Českých Budějoviciach Ladislav Tříska sa proti rozsudku prostredníctvom advokátov odvolal.
Nepodmienečný trest dostal iba najmladší z obvinených Žák, absolvent školy KGB a niekdajší šéf odboru boja s vnútorným nepriateľom vo východných Čechách. Sudkyňa to odôvodnila tým, že Žák bol pri šikanovaní disidentov mimoriadne aktívny a osobne sa do neho zapájal. Žáka dnes vyšetrujú aj za pokus predať falšovanú zmenku Investičnej a poštovej banky za 45 miliónov českých korún. Podmienečný trest pre ostatných sudkyňa odôvodnila ich vysokým vekom a zlým zdravotným stavom.
Všetci obvinení vinu jednoznačne odmietajú a tvrdia, že o akcii Asanácia vôbec nevedeli. Mysleli si vraj, že ide o ponuku na dobrovoľné vysťahovanie pre ľudí, ktorí s komunistickým režimom nesúhlasili. Podľa sudkyne Kateřiny Kohoutovej však toto tvrdenie obžaloba spoľahlivo vyvrátila pomocou dochovaných písomných rozkazov. „Nielenže ste o akcii vedeli, ale dávali ste podriadeným rozkazy a určovali im úlohy," vyhlásila sudkyňa. Osobne si to vypočuli iba dvaja z nich, ostatní na súd neprišli.
Chartista Petr Pospíchal napríklad pred súdom vypovedal, ako ho príslušníci ŠtB vyviezli na skalu pri Českých Budějoviciach a vyhrážali sa mu, že ho zhodia. Iní vypovedali o nočných prehliadkach bytov, vyhrážkach na adresu ich detí, neustálom sledovaní a zadržiavaní.
Už vlani za Asanáciu odsúdili na podmienečný trest štyroch vysokých funkcionárov prednovembrového federálneho ministerstva vnútra. Vtedajší šéf rezortu Jaromír Obzina, ktorý akciu nariadil, mal byť súdený v samostatnom procese, ešte pred jeho ukončením v januári tohto roku zomrel.
Najtvrdšie tresty za Asanáciu tak postihli dvoch radových príslušníkov ŠtB. Vlani každý z nich dostal trest päť rokov nepodmienečne.
„Je tam cítiť určitý nepomer medzi tým, že tí, ktorí stáli na vrchole pyramídy a všetko riadili, až dnes na Žáka, dostávajú iba podmienečné tresty a pešiaci dostali tresty nepodmienečné," poznamenal hovorca Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu Jan Srb.
PETER MORVAY