
Číňan míňa múr s olympijskými kruhmi. Peking sa horúčkovito pripravuje na návštevu z MOV. FOTO - REUTERS
„Nový Peking, veľká olympiáda“ - plagát, ktorých je plné hlavné mesto Číny, míňa dôchodca Žu každý deň. Jeho príbeh priniesla agentúra Reuters. Pre tohto chlapíka má plagát ešte význam navyše: ak Peking dostane právo usporiadať olympiádu v roku 2008, jeho rodná dedina Walli na okraji mesta bude musieť ustúpiť komplexu šestnástich štadiónov a olympijskej dediny.
„Všetko pôjde dolu,“ hovorí smutne Žu, ktorého rodina na tomto mieste žije už 200 rokov, „nechce sa nám odtiaľto.“ Potom ale vysloví, čo sa od neho očakáva: „Tu ide o štát, veď Čína ešte nikdy nehostila olympijské hry.“
Mesto sa pripravuje
Zväčša sivý a bezútešný Peking sa v posledných dňoch trochu ponáša na potemkinovskú dedinu. Čaty robotníkov čistia a leštia mesto. Natierajú budovy, opravujú cesty. Vláda vyčlenila pre hlavné mesto 17,8 miliardy dolárov na zníženie emisií z výfukových plynov, stavbu ciest, mestskej zelene a rozvoj plynofikácie.
Sedemnásť členov inšpekčnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) tu bude od zajtra do nedele zbierať podklady o kandidátoch na usporiadanie OH 2008. Pekingu konkuruje Osaka, Toronto, Paríž a Istanbul. Konečné rozhodnutie padne na zasadnutí MOV 13. júla v Moskve.
Má šancu?
Dovtedy bude žiť šanca aj pre Čínu. Má ale táto komunistická krajina reálne šance zvíťaziť v ťažkej konkurencii? Isté je, že Čína pre usporiadanie robí veľa. Ideológovia v Pekingu dobre vedia, čo by znamenalo mať päť olympijských kruhov pod nápisom Peking: skvelú propagáciu v zahraničí (MOV krajinu uznal za hodnú usporiadať sviatok športu) a výbornú šancu pre domácu propagandu (náš systém akceptoval celý svet - dali nám olympiádu). Nezanedbateľný je aj finančný rozmer. Olympijskú myšlienku si prostredníctvom členov olympijského výboru osedlali najvplyvnejšie svetové firmy, ktoré z podujatia urobili stroj na peniaze. To všetko v Číne vedia.
Režim sa pre hry nezmení
Aj preto sa zaviazali, že v marci ratifikujú medzinárodný dohovor o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ktorý vláda podpísala v roku 1997. Povaha tohto dokumentu je však skôr „záväzne nezáväzná“, takže tento podpis komunistov príliš bolieť nebude.
Na tom, že Čína bude naďalej porušovať ľudské práva, sa toho zrejme veľa nezmení. Nič nenasvedčuje, že by sa malo prestať so zatýkaním členov duchovného hnutia Fa-lun-kung alebo že sa zatvoria dvere pracovných táborov lao-kaj, kde mnoho ľudí „sedí“ bez toho, že by niekedy stáli pred súdom. Nič nenasvedčuje tomu, že bude tlač slobodná.
Kapitál v tejto krajine je už slobodný, ale opraty ešte stále pevne držia komunisti. „Protestujeme proti každému pokusu hodnotenia pekinskej kandidatúry na základe otázky ľudských práv,“ vyjadril sa starosta Pekingu Liu Qi pred návštevou komisie MOV.
Ak sa ho spýtajú, čo si myslí o olympijských plánoch, Žu už má pre delegátov pripravenú odpoveď: „Samozrejme, že nahlas poviem, že sú skvelé. Čo iné môžem povedať.“
Ak budú v júli páni z MOV pri rozhodovaní aspoň trochu myslieť na ľudské práva, Žu môže pokojne spávať. Jeho dedina sa búrať nebude.
MAREK CHORVATOVIČ