Japonsko včera pochovalo diplomatov, ktorí v minulých dňoch zahynuli v Iraku. Napriek tomu tam chce poslať svojich vojakov. FOTO- REUTERS
Amerika je nešťastná zo zvláštnej pozície, do ktorej sa NATO dostalo. Akciu v Iraku síce nejakou formou podporilo 16 z 19 členských krajín aliancie (mimo zostalo len Nemecko, Francúzsko a Belgicko), ale organizácia ako taká je v podstate mimo. Mnohonárodným jednotkám akurát poskytuje logistickú podporu v poľskom sektore.
Zo začiatku to Washingtonu presne takto vyhovovalo, a preto žiadala jednotlivé krajiny, a nie celú alianciu. Teraz však potrebuje pomoc. Neprestávajúce útoky na jej vojakov a slabý pokrok pri obnove krajiny ju nútia hľadať nové riešenia. Samostatným faktorom sú blížiace sa prezidentské voľby. Irak by ich mohol prezidentovi Georgeovi Bushovi prehrať.
Aj preto je asi Washington teraz ochotný riskovať. Žiadosť na alianciu doteraz nedal aj pre to, že sa obával prehĺbenia sporu s európskymi spojencami. Vojna v Iraku spôsobila najvážnejšie problémy v aliancii od jej vzniku.
Na tlačovej konferencii Powell povedal, že sa proti jeho požiadavke nikto nepostavil ani nikto „neuviedol dôvody, prečo by sa to nemalo podniknúť". Platí to pre Francúzsko a Nemecko, odpovedal na explicitnú otázku jedného novinára.
Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer napokon však novinárom povedal, že podľa jeho názoru nemá NATO zatiaľ v Iraku čo robiť. Hlavnou prioritou musí podľa neho zostať Afganistan.
Ani tam však Amerika s účasťou aliancie nie je úplne spokojná. Powell žiada členské krajiny, aby poskytli viac jednotiek pre sily ISAF v Afganistane. Ide hlavne o to, aby medzinárodné jednotky nekontrolovali len Kábul, ale aj zvyšok krajiny.
V pozadí požiadavky Ameriky na účasť NATO v Iraku je podľa pozorovateľov väčšia diplomatická operácia. Powell okrem Iraku a NATO totiž hovoril aj o spoločnej európskej obrane, o ktorú sa stále jednoznačnejšie usilujú európski členovia NATO. Amerika je proti, ak by ich iniciatíva na pôde Európskej únie mala ohroziť postavenie NATO. Powell povedal, že Amerika nemá nič proti európskej obrane, akurát nemôže prijať vznik plánovacích a veliteľských štruktúr, ktoré by boli mimo NATO a vytvárali chaos.
Podľa pozorovateľov hovoril Powell o tejto iniciatíve o niečo zmierlivejšie práve preto, aby získal podporu pre Irak a Afganistan.
Po včerajšku je jasné, že do Iraku svojich vojakov vyšle Japonsko. Vláda tak rozhodla aj napriek minulotýždňovej vražde dvoch japonských diplomatov. Tých včera v Japonsku pochovali.
MATÚŠ KOSTOLNÝ