Vladimir Putin sa do kampane verejne nezapojil, napriek tomu sa stal jej hlavnou postavou. Prostredníctvom strany Jednotné Rusko, v ktorej sú výhradne jeho obdivovatelia, rozhodol sa ovládnuť štátnu Dumu.
Putin
Putin voľby ovplyvnil najmenej štyrmi činmi: ukážkové razie proti korupcii v polícii, zatknutie ľuďmi nenávideného oligarchu Michaila Chodorkovského, konečná likvidácia nezávislých médií a tesne pred voľbami výmena vedenia v najväčšom sociologickom ústave Ruska, ktorý robí najrešpektovanejšie sociologické prieskumy.
Favorit volieb, proprezidentské Jednotné Rusko, sa v oficiálnej predvolebnej kampani takmer neangažoval. Považoval totiž za svoju kampaň všetko, čo robil Putin. Keď tento týždeň vyšiel posledný sociologický výskum popularity hlavy štátu, bolo jasné, že to bola správna taktika. Putin sa teší podpore 78 percent ruských občanov.
Stalinistické metódy
„V podmienkach demokracie sú pravidlá volieb dopredu jasné, ale výsledky nie. U nás je to obrátene," vyhlásila známa politologička Lilia Ševcová.
V kritike kampane sa k nej pridali aj niektorí vodcovia strán, Komunistický líder Gennadij Zjuganov dokonca napísal list Putinovi, v ktorom sa sťažuje na preferovanie strany Jednotné Rusko v televízii: „Göbbels je nič v porovnaní s vedúcimi štátnych televíznych kanálov." Predseda demokratického Jabloka Grigorij Javlinskij konštatoval: „Buduje sa tu kapitalizmus so stalinskou tvárou."
V kampani skutočne používali metódy, ktoré sú pracovníkom bývalého KGB vlastné. Súdnictvo ovláda Putin už dávno. Mnoho kandidátov, ktorí by mohli v jednomandátových kruhoch ohroziť favorita Kremľa, súdnym verdiktom z boja jednoducho vyradili, často pre vymyslené porušenia volebného zákona.
Včera sa vzdala kandidatúry vyčerpaná moskovská sudkyňa Oľga Kudeškina. Odvážne vyhlásila, že nevydržala tlak Generálnej prokuratúry.
Asi najškandálnejšie predvolebné informácie priniesli posledné nezávislé noviny Novaja gazeta. Tvrdia, že ak by všetky pokusy ovládnuť parlament zlyhali, má tajnými službami a generálmi vo výslužbe ovládaný Kremeľ pripravený scenár, ako voľby sfalšovať.
Voľby 2008
Parlamentné voľby sú skutočne len predohrou k prezidentským. Nejde však o tie, ktoré sa budú konať o rok 14. marca. Ak bude Putin živý, iste v nich zvíťazí. V hre je prezidentský boj v roku 2008, do ktorého sa už Putin podľa ústavy nemôže zapojiť. Je len jedna cesta, ako zostať pri moci. Zákony i ústavu môže zmeniť vo svoj prospech iba pomocou parlamentu. Jeho oddanosť sa práve pokúša zabezpečiť. Hlavnou črtou budúcej Dumy bude, že sa stane zborom prezidentových služobníkov.
Jednotné Rusko
vodca: Boris GRYZLOV
Hovoria jej strana mocných, favorit volieb. Jej členmi sú vládni úradníci, dvaja ministri, regionálni lídri a príslušníci armády i tajných služieb. Má otvorenú podporu prezidenta Vladimira Putina a za hlavný cieľ si okrem ovládnutia dolnej snemovne parlamentu kladie víťazstvo Putina v prezidentských voľbách v roku 2004.
Program
Boj s kriminalitou, zavedenie poriadku, bezpečnosť občanov, silný štát, silný prezident, významná úloha štátu v ekonomike.
Komunistická strana
vodca: Gennadij ZJUGANOV
Má najstabilnejšiu základňu. Pravidelne získava okolo 20 percent hlasov. Voličmi sú slabšie sociálne vrstvy a dôchodcovia. Ustupuje od tvrdej kritiky prezidenta a prikláňa sa k opatrnej spolupráci s Kremľom. Kandidujú i významní biznismeni, ktorí stranu sponzorujú.
Program
Bezplatné školstvo a zdravotníctvo, postupná obnova ZSSR na dobrovoľnom princípe, opatrné reformy, znižovanie cien, nie sú proti súkromnému vlastníctvu, ale požadujú prehodnotenie výsledkov privatizácie.
Liberálno-demokratická strana
vodca: Vladimir ŽIRINOVSKIJ
Strana jedinej osobnosti Žirinovského známeho škandálmi a aférami. Hoci sa snaží pôsobiť ako strana opozičná, v skutočnosti kooperuje s mocou a hlasuje vždy v jej záujme. Žirinovskij pôsobí na najnižšie pudy. Preslávil sa i presadzovaním verejných popráv teroristov na Červenom námestí, bitkami v parlamente a vulgárnymi urážkami poslankýň.
Program
Zníženie cien vodky, pridelenie muža každej žene, obnova ruského impéria siahajúceho až k Indickému oceánu.
Zväz pravých síl
vodca: Boris NEMCOV
Považujú ju za konzervatívnu pravicovú, prozápadnú stranu. Má kolektívne vedenie, v ktorom má slovo i jedna z mála žien na ruskej politickej scéne, Irina Chakamada. Ďalšou osobnosťou je „otec ruskej privatizácie" Igor Čubajs. Predstavuje záujmy podnikateľov. Podporovali Putina, teraz im prekáža porušovanie demokratických princípov a stavajú sa do opozície.
Program
Ekonomické reformy, podpora súkromného podnikania, integrácia Ruska do európskych štruktúr.
Demokratická strana Jabloko
vodca : Grigorij JAVLINSKIJ
Strana intelektuálov, hovorí sa jej aj „združenie učiteľov a lekárov". Ostrá opozícia voči Putinovi. Prekáža im obmedzovanie slobody oznamovacích prostriedkov a pokračovanie vojny v Čečensku. Stranu oslabujú vnútorné rozpory a mocenské ambície jej vodcu Javlinského. Preto sa opakovane nespojila s blízkym Zväzom pravých síl.
Program
Utvorenie občianskej spoločnosti, trhová ekonomika a konkurenčné prostredie, zaradenie do európskych štruktúr a spolupráca s NATO.
Blok Rodina (Vlasť)
vodcovia: D. ROGOZIN, S. GLAZJEV
Vznikol zlúčením troch strán, ide o najmenej známe zoskupenie a nie je isté, či prekoná potrebnú päťpercentnú hranicu. Malú popularitu doháňa známymi osobnosťami na kandidátke - bývalý šéf Ústrednej banky Viktor Geraščenko a exminister obrany Igor Rodionov. Jadro tvoria bývalí komunisti nespokojní so súčasným vedením komunistov.
Program
Spravodlivé prerozdelenie národného bohatstva, likvidácia chudoby, výchova mládeže k vlastenectvu.
(pp)
Autor: agentúra Epicentrum pre SME