BRATISLAVA - Národná banka Slovenska upozorňuje širokú verejnosť na zvýšený výskyt falzifikátov bankoviek nominálnej hodnoty 1 000 korún, ktoré sa v poslednom období objavujú na rôznych miestach Slovenska. Informovala o tom Jana Kováčová z tlačového oddelenia NBS.
Ako ďalej uviedla, papier falzifikátov je hladký a pod ultrafialovým (UV) svetlom jasne svieti, pričom papier pravej bankovky pod UV svetlom nesvieti. Falzifikáty sú vyrobené striekanou tlačou a majú napodobnenú vysokoreflexnú fóliu, ktorá sa nachádza na lícnej strane pravej bankovky v tvare dvoch trojuholníkov, z ktorých horný prekrýva vrchol spodného.
Na niektorých je napodobnený aj ochranný prúžok a vodoznak. Na pravej bankovke sa vo vodoznakovom kupóne nachádza figurálny stupňovitý vodoznak s portrétom Andreja Hlinku a vysoko svetlý vodoznak v tvare ruže. Na falzifikáte je figurálny vodoznak napodobnený na rubovej strane, v priehľade proti svetlu nie je viditeľná stupňovitosť, pod UV svetlom vystupuje ako tmavá kresba.
Vysokosvetlý vodoznak chýba. Ochranný prúžok je napodobnený nedokonale, v priehľade proti svetlu je prerušovaný. Na pravej bankovke v priehľade proti svetlu je súvislý s negatívnym mikrotextom 1 000 korún.
Centrálna banka upozorňuje občanov, aby vo vlastnom záujme pri prijímaní bankoviek, či už vyšších, alebo nižších nominálnych hodnôt, kontrolovali ochranné prvky, ktoré sa nachádzajú na bankovkách, napríklad vodoznak, ochranný prúžok, sútlačová značka, skrytý obrazec, opticky premenlivý prvok, ktoré sa dajú kontrolovať aj bez technických pomôcok.
Z dôvodu, že papier falzifikátov reaguje na UV svetlo - jasne svieti, NBS odporúča pri prijímaní bankoviek použiť lampu s UV svetlom.
Za prvý polrok tohto roka bolo na území Slovenska zachytených spolu 388 falzifikátov bankoviek, z čoho slovenská mena tvorila približne 67 percent. Zachytené falzifikáty slovenskej koruny však mali veľmi nízku kvalitu a boli ohodnotené piatym, nanajvýš štvrtým stupňom nebezpečnosti.
(tasr)