počtu notárov. Tých je teraz 282.
Komora si na svoju obhajobu pozvala šéfov Medzinárodnej únie latinského notárstva. Tá varovala, že „predstavitelia šedej ekonomiky a niektorých skorumpovaných kruhov v spoločnosti začali zákerné útoky proti silnému, nezávislému a nestrannému notárstvu na Slovensku". Na túto skutočnosť chcú upozorniť aj ministerstvo, aby „sa nepremyslenými a nekvalitnými právnymi normami týmto skupinám nevychádzalo v ústrety".
K návrhu spornej novely bolo ukončené pripomienkové konanie. Predstavitelia komory tvrdia, že im nejde o ich privátne záujmy. Šéf Notárskej komory Štefan Kutenič napriek tomu priznáva, že počet záujemcov z radov právnikov by bol veľký.
Podstatou novely je, že by sa maximálne zjednodušilo prijímanie nových členov do notárskej komory. Teraz počet úradov určuje minister spravodlivosti. Ak sú všetky obsadené, noví členovia už nesmú byť prijímaní. V budúcnosti bude stačiť vykonanie skúšky a splnenie zákonných podmienok, ako je napríklad právnické vzdelanie. „Keď sa v Bratislave uživí sto notárov, tak ich bude sto," hovorí štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Len na rozhodnutí nového člena by malo byť, kde si zriadi svoj úrad. „Notári sa budú sústreďovať do ekonomicky zaujímavých oblastí," varuje pred možnými následkami Kutenič. V chudobnejších regiónoch by naopak mohol byť nedostatok notárov. Žitňanská si sľubuje, že práve v oblastiach, kde je dopyt po notároch veľký, sa ich sieť zhustí.
Komora sa obáva aj toho, že budú vznikať notárske úrady na konkrétnu úlohu. „Na vykonanie jednotlivého protiprávneho notárskeho úkonu veľkého významu a vzápätí zaniknú," píše sa v jej oficiálnom stanovisku.
Žitňanská takýto argument odmieta. „Keď hovoria o páchaní trestného činu, tak na to máme orgány činné v trestnom konaní," odkazuje. Ministerstvo si zároveň ponechá všetky kontrolné právomoci. Môže tak kontrolovať kvalitu práce notárov, a to či pracujú v súlade so zákonom. Presne stanovená zostáva aj vo vyhláške určená výška poplatkov za notárske služby. (rp)