Pri celkovom hodnotení vyšlo najavo, že druhú reč zvláda približne polovica obyvateľov únie. Takmer všetci však uznávajú, že hovoriť viacerými rečami je veľmi dobrá vec.
Na ostrovoch nehovoria iným ako rodným jazykom takmer dve tretiny obyvateľov. Ich lenivosť je však logická. Angličtina je zárukou dorozumenia. V krajinách EÚ sa ju ako cudzí jazyk naučilo 41 percent ľudí. V Dánsku, vo Švédsku či v Holandsku ju dokonca ovláda takmer 80 percent obyvateľov. Angličania preto problém s komunikáciou väčšinou nemajú. Po angličtine sa v Európe najlepšie dorozumiete po francúzsky. Na treťom mieste stojí nemčina.
Najuvedomelejší sú podľa prieskumu v Luxembursku. Pri materskej reči (problém nastáva už pri pokuse určiť, ktorá to je, lebo niektorí Luxemburčania za ňu považujú nemčinu, iní francúzštinu a ďalší luxemburčinu) zostalo len 2,2 percenta Luxemburčanov. Cudzie slovíčka a gramatiku tak prelúskali takmer všetci.
Mohlo by sa preto zdať, že majú najviac času, najsilnejšiu motiváciu a v konečnom dôsledku aj najviac peňazí. Presne tieto tri argumenty – nedostatok času, slabá motivácia a príliš drahé kurzy – totiž dominovali vo vysvetleniach, prečo sa ľudia jazyky neučia.
Prieskum urobili v decembri minulého roku a mal odštartovať Európsky rok jazykov.
(reuters, kos)