„Raz bol problém, že mám iba stredoškolské vzdelanie, druhý raz som bola pristará, potom sa ma zase spytovali, prečo sa hlásim na miesto pracovníčky v call-centre firmy obchodujúcej s elektronikou, keď mám dlhoročnú odbornú prax v doprave a zastávala som pomerne zodpovedné miesto. Už som mala pocit, že nie je možné, aby som si v mojom veku, s mojím vzdelaním a praxou našla nejaké normálne pracovné miesto.“ Aj keď si pani Levická zamestnanie aktívne hľadala, po celý čas bola evidovaná na úrade práce. No počas šiestich mesiacov sa v zoznamoch voľných pracovných miest nenašla ani jedna ponuka práce, ktorá by bola primeraná jej vzdelaniu a kvalifikácii.
Potom ju priatelia upozornili na možnosť samozamestnať sa, čo znamená vlastne začať podnikať. Úrady práce totiž môžu poskytnúť na základe žiadosti príspevok, z ktorého si začínajúci podnikateľ môže zaplatiť nájom priestorov, alebo nakúpiť potrebné zariadenie.
Informácie nájdete na úrade práce
Ak ste v podobnej situácii, dokážete plánovať a realisticky posúdiť možné riziká, ale nemáte na podnikanie peniaze, možno by ste sa mohli aj vy pokúsiť „nájsť“ si prácu takýmto spôsobom. Kontaktný pracovník na okresnom úrade práce podľa vášho bydliska by vám mal dať o samozamestnaní podrobné informácie, základné pokyny by mali byť umiestnené aj na nástenke úradu práce, ku ktorej majú prístup všetci záujemcovia o zamestnanie.
„Evidovaný nezamestnaný môže požiadať o nenávratný finančný príspevok na začatie podnikania,“ potvrdili nám na Okresnom úrade práce Bratislava V. „Informácie máme na veľkej nástenke. Ak niekto chce podnikať a povie to svojmu sprostredkovateľovi práce, ten ho pošle na naše oddelenie a my mu poradíme ako napísať žiadosť.“
Základ je dobrý podnikateľský plán
Ľudia sa o tento spôsob práce zaujímajú – na okresnom úrade práce evidujú asi 10 - 15 žiadostí mesačne. Úrady práce poskytujú záujemcom aj poradenskú službu – organizujú rekvalifikačné kurzy pre začínajúcich podnikateľov, kde ľuďom vysvetlia, ako postaviť podnikateľský plán tak, aby bol reálny a mal šancu uspieť.
Žiadosti o nenávratný príspevok posudzuje správna rada. „Teraz je už koniec roka, takže financie sú vyčerpané, ale ak peniaze sú, kvalitne vypracované plány majú šancu uspieť,“ hovorí vedúca oddelenia ....... Dana Fritz.
Dohoda o vytvorení pracovného miesta na samozamestnanie môže vzniknúť medzi okresným úradom práce a evidovaným nezamesnaným alebo občanom, ktorý začne vykonávať alebo prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť a nie je zamestnancom
- Občan musí túto činnosť vykonávať alebo prevádzkovať najmenej po dobu dvoch rokov
- Príspevok sa použije na úhradu nákladov na obstaranie hnuteľných alebo nehnuteľných vecí potrebných na dohodnuté pracovné miesto, alebo na úhradu nájomného za prenajaté priestory, alebo na pozemky potrebné na samozamestnanie, alebo na splácanie úrokov z pôžičiek
- Občan, ktorý nesplní podmienky uvedené v bode 1., je povinný vrátiť okresnému úradu práce časť poskytnutého príspevku vo výške zodpovedajúcej dobe, po ktorú nebola prevádzkovaná alebo vykonávaná samostatná zárobková činnosť do 3 mesiacov od jej skončenia. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak občan prestal prevádzkovať alebo vykonávať činnosť zo zdravotných dôvodov
- Finančný príspevok nie je nárokový
Poskytuje ho úrad práce na základe žiadosti, najviac vo výške 200 tisíc
K žiadosti je potrebné doložiť:
- žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia podanú na príslušný OÚ
- potvrdenie, že žiadateľ nie je platiteľom príspevku v nezamestnanosti v prípade, ak je držiteľom živnostenského alebo iného oprávnenia
- čestné prehlásenie (že k termínu začatia vykonávania činnosti, na ktorú mu bude poskytnutý príspevok, nebude nikde v pracovnom pomere alebo v inom pracovnom vzťahu)
Autor: gal