
O tom, kam sa za desať rokov samostatnosti posunula slovenská spoločnosť informovala včera sociologička Zora Bútorová. Vladimír Krivý sa venoval tomu, ako spoločnosť vníma reformy. FOTO SME PAVOL FUNTÁL
Za desať rokov od rozdelenia spoločného štátu napríklad stúpol počet ľudí, ktorým prekáža, že o rozdelení štátu sa nerozhodovalo v referende. V roku 1993 malo takýto názor 68 percent ľudí, dnes 78 percent. Okrem toho si dnes 59 percent obyvateľov Slovenska myslí, že v spoločnom štáte by sa im žilo lepšie.
„Časť ľudí na Slovensku veľmi citlivo vníma lepšie životné podmienky a životnú úroveň v Českej republike. Nerada by som povedala priamo, že závidia," povedala sociologička Zora Bútorová.
Rozdelenie republiky považuje za pozitívne 43 percent ľudí, 37 percent ho hodnotí negatívne. Takmer tretina z opýtaných 32 percent povadala, že sa za Slovensko hanbí pre nedôstojné správanie sa politikov a slabú vymožiteľnosť práva.
Pocit hrdosti na Slovensko sa spája s úspechmi športovcov, najmä hokejistov. Takýto názor vyslovilo 27 percent ľudí. V roku 1993 si 55 percent Slovákov myslelo, že doplácajú na Čechov, dnes si myslí, že to tak bolo, 39 percent ľudí. Až polovica občanov Slovenska má aj dnes podľa Bútorovej priamy vzťah k Česku cez svoju rodinu. Až 17 percent občanov uviedlo, že člen ich rodiny v Česku študuje, pracuje alebo žije.
Konferenciu zorganizoval Inštitút pre verejné otázky v spolupráci s Medzinárodným republikánskym inštitútom.
(rk)