m účinkom, nerobí dobre, a povedali, že chcú zostať pri pôvodnom lieku," hovorí doktorka Haruštiaková z Trnavy.
Lekári musia viac sledovať cenu lieku, ktorý pacientovi predpíšu. „Dnes sme tu mali pacientku, ktorej som predpisoval viacero liekov, a keď sme to vyrátali, zistila, že toľko nemá. Tak po časť liekov príde až po dôchodku," hovorí praktický lekár pre dospelých Ivan Bartošovič zo Skalice. „Je to vyše sedemdesiatročná pani, diabetička, z cukrovky má choré nervy, cievy, berie lieky na tlak. V takýchto prípadoch nové doplatky robia problémy."
V niektorých kategóriách sa podľa Bartošoviča zabudlo na plne hradené lieky, napríklad na chorobu slinivky brušnej, nepríjemné bolestivé ochorenie. S antibiotikami, ktoré zdraželi, zatiaľ problémy nemal. „Pacienta vždy poučím, vysvetlím mu, prečo musí dostať antibiotikum, a ako ho má presne brať. Tak sa s tým väčšinou zmieria. Celkovo sú dosť rezignovaní," hovorí.
Situácia v rôznych medicínskych odboroch sa líši. „Doplatky zostali takmer rovnaké. Sú znesiteľné, rádovo desiatky korún. Kvôli cene doplatkov som ešte pacienta na iný liek 'neprestavoval', skôr kvôli tomu, že nie je v lekárni," hovorí neurológ Michal Balašič z Veľkého Krtíša.
Aj cena liekov na závažné psychické ochorenia, ako je schizofrénia, sa pre pacientov veľmi nezmenila, doplatky sú do 80 korún. V psychiatrii však nová kategorizácia prekvapila ľudí, ktorí sa liečia na depresiu. Kým predtým boli antidepresíva bez doplatku, teraz je na lieky na jeden mesiac doplatok od 100 do 200 korún. „U niektorých pacientov sme museli zmeniť tie, čo doteraz užívali, za lacnejšie, najmä u dôchodcov. U zamestnaných nie, väčšinou sú ochotní zaplatiť si pôvodné," hovorí psychiater Vít Provazník z Bratislavy. Zmenu však považuje za správnu. „Je dobré, že sú pacienti zainteresovaní na platbe. Stávalo sa mi, že lieky dostali a nebrali ich. Pritom stoja aj vyše 1000 korún za balenie," hovorí. (mar)
Svetová banka nám požičia na reformy
BRATISLAVA Na modernizáciu zdravotníctva dostane Slovensko od Svetovej banky pôžičku 2,8 miliardy korún. Podpísali ju v utorok minister financií Ivan Mikloš a riaditeľ Svetovej banky pre krajiny strednej Európy a baltické krajiny Roger Grawe.
Podobnú pôžičku dostalo ministerstvo sociálnych vecí v roku 2002 na dôchodkovú a sociálnu reformu. Peniaze budú obe ministerstvá dostávať priebežne. Časť z nich pôjde aj na informačnú kampaň o reformách.
„Na informačnú kampaň o zdravotníctve sú vyčlenené 4 milióny dolárov," hovorí Ingrid Brocková zo Svetovej banky. Výšku sumy na mediálnu kampaň k dôchodkovej reforme nevedela upresniť.
Ministerstvo sociálnych vecí vyhlásilo tender na informačnú kampaň už v máji 2003, prihlásilo sa 21 zahraničných a domácich firiem. Súčasťou kampane bola podľa Brockovej aj nedávna týždňová cesta poslancov do Čile. Hovorí, že banka sleduje priehľadnosť využitia peňazí len po určitú hranicu. „My sa vyjadrujeme k procesu, sledujeme, aby bol transparentný výber pri implementácii projektov. Konzultantov a firmy, ktoré postupujú do užšieho kola, ako aj konkrétne využitie peňazí si zvolí ministerstvo." (vlk)