„Každý vymýšľa, ako sa tomu vyhnúť," hovorí šéf Územnej vojenskej správy v Žiline Emil Hazlinger. „Jeden pracuje, druhý má zaplatený vodičský kurz, ďalší si uvedomil, že nám neohlásil, že študuje."
Tí, čo dostali odklad zo študijných dôvodov, musia každoročne do 31. októbra vojenskej správe preukázať, že v štúdiu pokračujú. Hazlinger poznamenáva, že „málokto to dodrží", čím si podľa neho len spôsobujú nepríjemnosti.
Alternatívou k vojenčine je civilná služba. Podľa šéfa územnej vojenskej správy v Prešove Michala Milasa o civilku u nich nie je väčší záujem ako o vojenčinu, no uspokojiť ho je nad ich sily. „Tu (na východe) nie sú také možnosti umiestniť ich ako napríklad v Bratislave," dôvodí.
(joč)
Kto nemusí ísť na vojnu
Odvedenec môže odoprieť základnú vojenskú službu preto, že je v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním - písomným vyhlásením. To môže urobiť:
* najneskôr do 30 dní po tom, čo rozhodnutie o jeho odvode nadobudne právoplatnosť, alebo,
* ak mu bol povolený odklad, najneskôr do 15 dní odo dňa, kedy dôvody odkladu pominuli.
Odvedenec môže požiadať vojenskú správu o odklad vojenčiny alebo civilky.
* Odvedencovi, ktorý sa pripravuje na budúce povolanie alebo z vážnych rodinných dôvodov, môže vojenská správa povoliť odklad vojenčiny najdlhšie do konca roku, v ktorom dovŕši 25 rokov veku.
* Odvedencovi, ktorý bol prijatý na štúdium na vysokej škole, môže vojenská správa povoliť odklad najdlhšie do konca roku, v ktorom dovŕši 27 rokov veku.
* Čakateľovi na civilnú službu môže vojenská správa povoliť jej odklad (prerušenie) zo zdravotných, rodinných, sociálnych a študijných dôvodov. Aj tu platí: Ak čakateľ študuje na vysokej škole, odklad mu môžu udeliť najdlhšie do konca roka, v ktorom dovŕši 27 rokov veku.
* Vojenské správy podľa ich predstaviteľov akceptujú ako dôvod odkladu aj externé štúdium na vysokej škole.