BRATISLAVA - Čo v roku reforiem trápi obyvateľov Slovenska najväčšmi? Životná úroveň a sociálne istoty. Ako hovoria sociológovia a ďalší odborníci, ktorí včera diskutovali v bratislavskom Zichyho paláci, tieto otázky najviac trápia 66 percent ľudí. V tesnom závese za nimi podľa prieskumov nasledujú nezamestnanosť, zdravotníctvo, korupcia a problémy súvisiace s politikou a demokraciou.
„Dnes si dve tretiny, presnejšie 65,5 percenta ľudí, myslí, že spoločnosť sa uberá nesprávnym smerom", povedal sociológ Marián Velšic. Tesne po minuloročných voľbách si to myslelo 46 percent občanov.
Ľudia podľa sociológa Vladimíra Krivého trpia aj pocitom „lúzerstva", pocitom tých, ktorí strácajú. Spolu s ním sa šíri aj pocit ublíženosti zo súčasných reforiem, ktorý sa pridáva k zlej nálade, ktorá na Slovensku vládne už dlhšie. „Po revolúcii sa robil výskum, kto na tom získal. U nás ľudia odpovedali, že Česi získali, Maďari získali a Slováci stratili. To je pocit ublíženosti," povedal Krivý.
Napriek tomu sa verejnosť správa pokojne a ľudia sa nepokúšajú o kolektívnu akciu. Krivý to vysvetľuje tým, že na Slovensku niet tradície radikalizmu a „je tu slabšia schopnosť urobiť niečo, čo považujem za správne". O štrajku nemá spoločnosť vysokú mienku. „Treba rozlišovať medzi tým, ako ľudia vyjadrujú svoju nespokojnosť, a ako vo vnútri vnímajú realitu. Pre nás je tradičné až tak veľa pre zmenu nerobiť, ale veľa rozprávať a sťažovať si."
Najrevolučnejšie prostredie je podľa Krivého v regiónoch, kde sa ľudia majú lepšie. Zvyčajne sa vzbúria tí, ktorí si mysleli, že im reforma pomôže, ale stal sa opak. „Keby sa väčšina postihnutých objavovala v Bratislave alebo v krajských mestách, malo by to väčšiu silu. Človek, ktorý môže chodiť po úradoch a písať e-maily, má väčšiu silu ako dôchodca či človek s nízkym príjmom na vidieku."
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že táto vláda dokáže pokračovať v reformách aj napriek tlaku rastúcej nespokojnosti. „Reformy určite nebudú také, že ľud vyjde do ulíc. Reformy neohrozujú každodenný život v spoločnosti," povedal. Môže sa to však podľa neho prejaviť v podpore politických strán v ďalších voľbách.