
FOTO -ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Záujem o rozostavanú budovu SND prejavilo niekoľko investorov. Denníku SME to potvrdil generálny riaditeľ sekcie umenia na ministerstve kultúry Andrej Zmeček. Odmietol však spresniť, či ich je päť, ako hovoria informácie SME a povedať, o koho ide.
Ministerstvo so záujemcami podľa Zmečka odmieta rokovať, kým vláda neschváli, čo s budovou. O predaji sa ešte definitívne nerozhodlo, ministerstvo má do 15. decembra predložiť návrh buď na získanie súkromného investora, ktorý pomôže divadlo dokončiť (najlepšie takého, ktorý by celú dostavbu zaplatil a rovnako aj jeho drahú prevádzku), alebo má pripraviť podmienky na úplný predaj stavby.
Minister financií Ivan Mikloš včera poprel, že by sa koalícia na pondelkovom rokovaní v Častej Papierničke dohodla, že vláda novostavbu predsa len SND nepredá. Televízia Markíza totiž informovala, že partneri pristúpili na jednu z požiadaviek ANO, ktorá v žiadnom prípade predaj stavby nepodporí.
Mikloš hovorí, že stále platí uznesenie vlády a že v Papierničke sa koaliční partneri dohodli len na tom, že ak nevyjde ani jedna zo spomenutých alternatív, ministerstvo kultúry dá asi 50 miliónov korún na zakonzervovanie rozostavanej budovy. „Dostal som signály, že sa ozvali potenciálni investori, ale to je otázka na ministerstvo kultúry, ktoré má tento proces manažovať," hovorí Mikloš.
Ministerstvo kultúry má osem „modelov", ako by štát mohol postupovať. Pri každom hodnotí, či je legislatívne a finančne „priechodný". „Na rokovanie vlády predložíme dve-tri najracionálnejšie riešenia s pomenovaním ich výhod a nevýhod, a to aj do budúcnosti," povedal Zmeček. Analýzu robia spolu so štátnym tajomníkom ministerstva financií.
Ministerstvo očakáva, že vláda vyberie najrozumnejší kompromis a potom vypíše zadanie pre potenciálneho investora. „My sa zatiaľ bránime s nimi rokovať, kým toto potenciálne zadanie nie je," povedal Zmeček. Úplný predaj budovy medzi tromi základnými možnosťami riešenia, ktoré ministerstvo pripravuje, už nie je.
Možnosti riešenia dostavby SND podľa ministerstva
1. náklady na divadlo by sa minimalizovali tým, že by sa našiel iný prevádzkovateľ či správca celého objektu, ktorý by bol schopný objekt dofinancovať a čiastočne vyťažovať doplnkovými aktivitami. Andrej Zmeček z ministerstva hovorí, že ide o najefektívnejší model na kultúrne účely, no s najväčšou finančnou záťažou pre štát.
2. založenie fondu na priebežné financovanie.
3. vytvorenie zmiešaného vlastníctva. Potenciálnemu investorovi by štát ponúkol podiel na vlastníctve a podiel na prevádzkovaní. Podľa Zmečka najmenšia záťaž pre štát však pripúšťa spoločné manažovanie spoločnosti. (hr)