
V posledný deň minulého roku zastrelil na tomto dvore 28-ročný Miroslav Kontra svoje dve maloleté deti a vzápätíspáchal samovraždu. Tragickému činu, ktorého motívom bola údajne chorobná žiarlivosť, predchádzali vyhrážky, fyzické týranie a psychické vydieranie manželky. Nešťastná žena viackrát upozornila políciu, že manžel má nelegálne držanú zbraň a vyhráža sa celej rodine zabitím. Naposledy bola napolícii v deň vraždy jej dvoch detí. Keď sa vrátila okolo poludnia do Tušíc, bolo neskoro.
KOŠICE - Tragický prípad domáceho násilia, ktorý sa odohral na Silvestra minulého roku v zemplínskej obci Tušice, bude mať dohru na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Sťažnosť proti Slovenskej republike je pripravená na odoslanie v kancelárii košickej advokátky Ivety Rajtákovej, právnej zástupkyne matky dvoch zavraždených maloletých detí, ktoré zastrelil ich vlastný otec a potom spáchal samovraždu.
Rajtáková zastupovala 30-ročnú matku Danu Kontrovú, ktorá sa pred tragédiou viackrát obrátila na policajné orgány a upozorňovala ich, že manžel ohrozuje celú rodinu nelegálne držanou zbraňou, aj na Ústavnom súde. V júli tohto roku trojčlenný senát pomerom hlasov dva ku jednému sťažnosť zamietol.
„Nebola to sťažnosť na konkrétnych policajtov, ako sa nám to snažia podsúvať. Bola namierená proti Okresnému riaditeľstvu policajného zboru v Michalovciach ako štátnemu orgánu, ktorého povinnosťou je chrániť život občanov. Vychádzame z toho, že boli porušené práva sťažovateľky zo strany štátu, ktorého povinnosťou je prostredníctvom polície ochraňovať ústavou zaručené práva, ako je právo na život, súkromie, atď.," vysvetľuje advokátka.
Troch policajtov obvinených v súvislosti s týmto prípadom zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a z marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti Okresný súd v Michalovciach koncom októbra oslobodil. Keďže vojenský prokurátor sa odvolal, o ich vine či nevine rozhodne krajský súd. Na túto okolnosť poukazoval aj ústavný súd, ktorý podľa predsedu Jána Mazáka nemá v tomto štádiu kompetenciu konať. „Aj keby ich krajský súd oslobodil, ešte stále by to neznamenalo, že konali správne," hovorí advokátka.
Rajtáková je presvedčená, že Ústavný súd v prípade sťažnosti nerozhodol správne.
Podľa právneho názoru advokátky rodinná tragédia v Tušiciach má dva rozmery. Prvým je trestnoprávna zodpovednosť policajtov, ktorí napriek upozorneniam matky nekonali. Druhým je zodpovednosť štátu za škodu, ktorú spôsobil buď vydaním nezákonného rozhodnutia, alebo nesprávnym úradným postupom. „Je to presne tento prípad," argumentuje advokátka. Podľa jej názoru Ústavný súd zamietnutím sťažnosti dal polícii návod, ako sa zbaviť zodpovednosti za zlyhanie aj v iných prípadoch.
Právna zástupkyňa matky dvoch zavraždených detí je presvedčená, že napriek očakávanej masívnej obhajobe štátu súd v Štrasburgu prijme sťažnosť na ďalšie konanie a rozhodne v prospech jej mandantky. „Bola by som rada, keby sa zbavila pocitu, že sa nikde nedovolá pravdy a spravodlivosti."
Meno advokátky Ivety Rajtákovej nie je v Štrasburgu neznáme. Z jej kancelárie pochádza 13 podaní doručených Európskemu súdu pre ľudské práva. Dve z nich zamietol, k zvyšným sa zatiaľ nevyjadril. „Na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa v mene klientov obraciam výlučne vtedy, keď sme využili všetky možnosti, ktoré nám právny systém na Slovensku poskytuje, a keď som presvedčená, že to má svoje opodstatnenie. Poslaním advokáta je dovolať sa spravodlivosti."
Mazák: Inak sme nemohli konať
KOŠICE - Podľa vyjadrenia predsedu ústavného súdu Jána Mazáka ústavná sťažnosť v súvislosti s tragickým prípadom domáceho násilia v Tušiaciach, ktorú súd zamietol, dokumentuje nepochopenie princípu subsidiarity v právomociach súdov. „Nemôžeme suplovať políciu, prokuratúru či všeobecné súdy. Ústavný súd nemôže vyšetrovať, či policajt v nejakej obci porušil zákon, alebo nie. Jednoducho, nie sme kompetentní v tomto štádiu konať. To bol hlavný dôvod, prečo sme sťažnosť zamietli."
Ako uviedol, v prípade tušickej tragédie neboli využité všetky možnosti na ochranu základných práv a slobôd matky zavraždených detí. „Okresný súd policajtov, ktorí boli v súvislosti s tragédiou obvinení, oslobodil. Prokurátor sa odvolal na krajský súd, ktorý je povinný konať. Koniec koncov, je tu ešte aj Najvyšší súd a ďalšie možnosti obhajoby práv poškodenej. Preto nechápem, že právna zástupkyňa sa obracia so sťažnosťou na súd v Štrasburgu. Nie som istý, či takýto prístup je efektívny," povedal predseda ústavného súdu.
Podľa jeho vyjadrenia je povinnosťou každého orgánu chrániť základné práva a slobody v rozsahu svojich kompetencií. Ako uviedol, Ústavný súd môže zasiahnuť, až keď sa vyčerpajú všetky možnosti.
Mazák tvrdí, že tragédia v Tušiciach sa ho bytostne hlboko dotkla: „To však neznamená, že závažnosť tragédie dáva automaticky predpoklad na konanie pred Ústavným súdom." (sen)