Vyberať sudcov Slovensko ešte ani nezačalo. V ideálnom prípade by mená mali byť známe už 1. mája, aby sa sudcovia mohli funkcie ujať okamžite po vstupe.
Sudcovia budú pracovať na Súdnom dvore Európskych spoločenstiev a na Súde prvej inštancie Európskych spoločenstiev. Inštitúcie majú podobnú funkciu ako Ústavný súd. Rozhodujú napríklad o sankciách proti členským štátom únie, ktoré si neplnia svoje záväzky. Štáty sa na ne obracajú so žiadosťami o názor na rôzne problémy ešte skôr, ako by mohlo dôjsť k sporu.
Výber vhodných kandidátov na túto prácu je v právomoci slovenskej Súdnej rady. S návrhmi sa na ňu môžu obracať jej členovia, minister, sudcovské organizácie a právnické komory.
Z návrhov rada niekoľko posunie samotnému európskemu súdu, ktorý si vhodného človeka vyberie sám, podľa vlastných kritérií. Jedným z nich je znalosť francúzštiny, ktorá je na súdoch rokovacím jazykom. Na súde kandidáti prestávajú byť zástupcami štátu, z ktorého pochádzajú. „Pôsobia tam ako sudcovia toho súdu a musia sa odosobniť od toho, že sú zo Slovenska," povedali na ministerstve spravodlivosti.
Naši sudcovia už pôsobia aj na iných súdoch vo svete. Jedným z nich je Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, kde Slovensko zastupuje Eva Strážnická. Vo funkcii už pôsobí siedmy rok a v októbri jej uplynie funkčné obdobie. Výber jej nástupcu už prebieha. Do polovice decembra prijíma Súdna rada návrhy, rozhodovať by o nich mala na zasadaní 15. decembra.
(rp)
Súdny dvor
Súdny dvor je jednou z piatich hlavných inštitúcií Európskeho spoločenstva. V súčasnosti ho tvorí 15 sudcov a 8 generálnych advokátov ustanovených na šesťročné obdobie.
Právomoci:
* ústavný súd: vysvetľuje práva a povinnosti európskych inštitúcií v ich vzájomných vzťahoch, ako aj právne vzťahy medzi členskými štátmi a Európskou úniou;
* strážca zákonnosti: overuje zlučiteľnosť sekundárnej legislatívy so Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva a všeobecnými právnymi princípmi;
* správny súd: rozhoduje o žalobách predložených fyzickými alebo právnickými osobami proti opatreniam Európskej únie a o sťažnostiach podaných pracovníkmi európskych inštitúcií proti podmienkam, za ktorých sú zamestnávaní;
* občiansky súd: zisťuje mimozmluvné záväzky a skúma nároky na náhradu škody, najmä pri úradnom ručení;
* arbitrážny súd: na základe dohody medzi stranami môže v určitých špecifických prípadoch pôsobiť ako arbitrážny orgán.
Súd prvej inštancie
Začal pracovať v roku 1989 a je pričlenený k Súdnemu dvoru. Súd prvej inštancie je činný v určitých právnych záležitostiach, ktoré vymedzuje Zmluva o založení Európskeho spoločenstva. Tvorí ho 15 sudcov so šesťročným funkčným obdobím. Má uľahčiť prácu Súdnemu dvoru.