BRATISLAVA Minister obrany Juraj Liška sa nezúčastní na pravidelnom zasadnutí ministrov obrany Euroatlantickej partnerskej rady a rokovaní Severoatlantickej rady a Výbore pre obranné plánovanie. „Nemá previerku NBÚ," povedala hovorkyňa ministerstva Katarína Heimschildová. Lišku na stretnutí, ktoré sa začalo v pondelok v Bruseli, zastupuje štátny tajomník Martin Fedor.
„Minister zhromažďuje všetky potrebné materiály, je tam množstvo údajov, ktoré potrebujú čas," povedala o Liškovej bezpečnostnej previerke Heimschildová. Po vymenovaní do funkcie Liška povedal, že požiada o previerku „ihneď, ako to bude možné".
Zákon hovorí, že ministri sa môžu oboznamovať s utajovanými skutočnosťami bez previerky. Neplatí to však o utajovaných skutočnostiach NATO. Ak sa s nimi niekto chce oboznamovať, potrebuje certifikát NATO od NBÚ. Podmienkou je bežná previerka na stupeň prísne tajné.
„NATO nezaujímajú naše vnútorné normy, pre nich aj minister potrebuje certifikát NATO," povedal pre SME vedúci prezidentskej kancelárie Jozef Stank. Bývalý minister obrany patrí medzi prvých ministrov, ktorí NBÚ sami požiadali, aby ich preveril. „Urobil som to dobrovoľne," tvrdí Stank. Ako minister riadil aj Vojenské obranné spravodajstvo a žiadal, aby aj jeho spolupracovníci mali previerky podľa nového zákona. „Chcel som mať morálne právo to od nich žiadať, preto som sa dal sám preveriť." Stank tvrdí, že každý minister obrany mal požiadať o svoju previerku, hoci to zákon nevyžaduje.
Liška je vo funkcii takmer dva mesiace. Stanka úrad preveroval štyri mesiace, potom previerku dostal. Podľa predsedu výboru Róberta Kaliňáka je Liškova previerka len otázkou času. Podľa neho by minister o ňu mal požiadať.
Previerku NBÚ a certifikát NATO má aj bývalý minister obrany Ivan Šimko. O preverenie požiadal ešte ako minister vnútra. Šimko povedal, že Liška by sa mal s previerkou poponáhľať, lebo inak sa diskvalifikuje v práci. „Minister vnútra previerku prakticky nepotrebuje, ale minister obrany áno. Komunikácia s NATO bez nej nie je možná." (mož)