
So zosnulými agentmi sa rozlúčili príbuzní, kráľovská rodina a ministri. FOTO - REUTERS
V Madride pochovávali len v prítomnosti pozostalých, najvyšších štátnych predstaviteľov, kráľa Juana Carlosa a následníka trónu princa Felipeho.
Zábery z pohrebu prenášala verejnoprávna televízia, ktorá sprostredkovala spravodajské materiály iným oznamovacím prostriedkom. Tie boli s rozhodnutím vlády veľmi nespokojné. Denník ABC vyzýval k dodržiavaniu „slobody informácií" a poukázal na nedávny prípad Talianska, ktoré „odpovedalo na podobnú situáciu najlepším spôsobom".
V parlamente o Iraku prehovoril predseda vlády José María Aznar. Aj toto rozhodnutie tvrdo kritizovali oznamovacie prostriedky, pretože atmosféra na debatu s poslancami bolo včera podľa nich úplne nevhodná. Aznar pred poslancami povedal, že stiahnutie španielskych vojakov z Iraku neprichádza teraz do úvahy.
Britský emisár v Iraku Jeremy Greenstock včera pre BBC povedal, že španielski agenti spravodajskej služby a dvaja japonskí diplomati, ktorí prišli pri teroristických útokoch cez víkend v Iraku o život, nedbali na „najprísnejšie bezpečnostné zásady". Upozornil, že páchatelia teroristických útokov v Iraku sa zrejme odklonia od útokov proti spojeneckým silám a budú sa stále viac zameriavať na „najrozmanitejšie ciele". Niektoré informácie naznačujú, že za atentátom na Španielov mohol byť iracký dvojitý agent. Médiá poukazujú na náhlu zmenu plánovanej trasy i časového rozvrhu. Tieto zmeny zatiaľ neboli uspokojivo objasnené. Svedectvo o útoku podal jediný agent, ktorý atentát prežil. José Manuel Sánchez Riera pre El Mundo povedal, že skupina cestovala v dvoch autách a že paľba prišla nečakane z ďalšieho auta, ktoré bolo za nimi. (čtk, reuters)