Tvrdí to expertíza, ktorú si dala vypracovať OSN. Okrem popisu hrozieb vyzýva členské štáty organizácie na dôslednejší boj s terorizmom a hovorí o ich zlyhaniach.
Pozorovatelia to považujú za významný pokrok, pretože doteraz svetová organizácia hovorila o al-Káide ako o organizácii v rozklade, čo obmedzovalo jej ochotu tlačiť členské štáty do väčších výkonov pri eliminácii teroru.
Strach z útokov
Taliansky denník Corriere della Sera včera citoval šéfa afganských tajných služieb, podľa ktorého Taliansku a ostatným európskym krajinám hrozí útok Ládinovej siete. Američania a Briti vyzvali svojich občanov na opatrnosť v Saudskej Arábii, ale aj v Keni. V týchto krajinách sa v ostatnom roku odohrali útoky pripisované al-Káide.
Američania sa tiež obávajú „ešte dramatickejšieho útoku, ako boli dvojičky". Zvýšili ostrahu chemických tovární a ešte pevnejšie zovreli kontrolu na letiskách. Nebezpečie má totiž prísť zvonku.
Spravodajské zložky zúrivo pátrajú po Musábovi Zárkawím. Jeden z lídrov al-Káidy je považovaný za odborníka na chemické zbrane a nikto nevie, kde sa nachádza. Isté je, že sa pohyboval v Bagdade a Teheráne. Tam by mohol byť aj dnes.
Experti OSN tvrdia, že možnosti al-Káidy na vytvorenie a použitie chemických a biologických zbraní aj napriek sankciám, spravodajskému monitoringu, policajným záťahom a likvidácii časti organizácie rastú. Al-Káida totiž pomerne efektívne obchádza prekážky, ktoré predstavuje zbrojné embargo, zmrazené účty a obmedzenia pri cestovaní.
Kto to financuje
Svoje finančné toky presunula do menej transparentných krajín Afriky či juhovýchodnej Ázie a naďalej pracuje na starom arabskom princípe „čistého biznisu" bez dokladov a zmlúv.
Britský denník Financial Times informoval, že v Taliansku a vo Švajčiarsku stále pracujú dvaja poprední financmajstri al-Káidy. Júsif Nada a Idriss Nasredin stoja za skupinou al-Takwa. Tajomnú finančnú sieť Washington považuje za sponzora al-Káidy. Podľa ekonomického servera Salon v nej majú svoje podiely významní biznismeni a prominenti zo Spojených arabských emirátov a Kuvajtu, ale aj Huta a Iman bin Ládin - sestry Usámu.
Šéfom organizácie bol, a podľa niektorých zdrojov stále je, Ahmed Huber - Švajčiar arabského pôvodu a veľký obdivovateľ islamistov a Adolfa Hitlera.
Al-Káida má stále plné pokladnice aj preto, že mnohé arabské a moslimské krajiny, ale čiastočne aj Európa len okúňavo zaraďuje moslimské charitatívne organizácie, ktoré majú zväčša úplne iné poslanie a ich lídrov na teroristické zoznamy.
Svet nestíha
Svet je nateraz bezmocný aj pri uplatňovaní zbrojného embarga na rizikové štáty a monitoringu podozrivých obchodných aktivít. Správa OSN hovorí o embargu ako o „totálne neefektívnom". Mnohé krajiny totiž nechcú informovať o svojich zbrojných aktivitách, aby neohrozili národnú bezpečnosť.
Experti oslovení OSN za „úrodnú pôdu" pre aktivity al-Káidy v súčasnosti považujú Irak. Tvrdia tiež, že jej ideológia sa stále rozširuje a oslovuje hlavne mladých mužov. „Pre nich je Irak s množstvom jednotiek z cudzích a nemoslimských krajín ideálnym bojovým poľom," uvádza sa v správe OSN.
JANA MIKUŠOVÁ