Keď dieťa strávi pri akčných a vojnových počítačových hrách viac hodín denne, je podľa psychológov prirodzené, že sa mu začne meniť pohľad na svet. Realita sa mu začne miešať s virtuálnym svetom hier a veľmi ľahko môže nastať situácia, keď sa v reálnom svete ozvú reflexy naučené z počítačových hier. Tie môžu mať aj tragický koniec. V poslednom čase niekoľko tínedžerov v rozličných krajinách spáchalo vraždy a samovraždy po tom, ako hrali násilné hry. Hneď potom stúpol záujem vedcov o počítačové hry.
Americký ústav pre vzdelávanie zistil, že u detí tráviacich pri počítačových hrách viac ako hodinu denne sú značne zvýšené agresívne a výbušné reakcie.
Niektoré vlády preto chcú požiadať výrobcov hier, aby na nich uvádzali varovania pred možnými škodlivými účinkami.
Podľa vedcov však niekedy môžu počítačové hry i liečiť. Portál www.pcspaces.sk zverejnil výsledky výskumu na Quebeckej univerzite, podľa ktorých môže fóbie ľudí zmierniť pravidelné hranie počítačových hier. Ľudia trpiaci fóbiami (strach z pavúkov, výšok, atď.) sa hrali upravené počítačové hry, ktoré s pomocou virtuálnej reality simulovali ich fóbie. Hra Half-Life bola upravená tak, aby sa v nej objavovali pavúky (pre ľudí trpiacich arachnofóbiou), jedna z máp pre Unreal Tournament bola upravená pre ľudí trpiacich strachom z výšok (akrofobikov) a strachom zo stiesnených priestorov (klaustrofobikov).
Zistili, že takýto typ liečby je minimálne rovnako účinný ako rôzne doteraz zaužívané metódy. Liečba je totiž podľa vedcov najúspešnejšia, ak sa človeku ukazujú jeho fóbie, aby si na ne privykol, a tak sa odstránil jeho strach. (sr)