
Gaza mierový plán zo Ženevy nechce.FOTO -TASR/AP
Jásirovi Arafatovi sa to opäť podarilo. Do poslednej chvíle vysielal neurčité signály, miatol skúsených a pozitívne naladených politikov aj komentátorov a potom udrel. Po nedeľnom stretnutí svojej politickej strany Fatah oznámil, že nepodporí Ženevskú iniciatívu - alternatívny mierový plán pre Blízky východ. Plán vytvorený bývalými izraelskými a palestínskymi politikmi a akademickou obcou teoreticky navrhuje najkomplexnejšie riešenie blízkovýchodnej krízy, ale nemá reálnu politickú podporu.
Arafat členom svojej strany povolil len to, aby na včerajší slávnostný podpis dohody, na ktorom sa mal zúčastniť bývalý americký prezident Jimmy Carter a moderovať ho mal americký herec Richard Dreyfuss, odcestovali.
Písomné záruky, že dohodu podporuje však od Arafata nedostali. „Arafat sa písomne nezaručoval ani Clintonovi, tak prečo by to robil Jossi Beilinovi (izraelskému vyjednávačovi)," citoval denník Haarec spolupracovníka palestínskeho predáka.
Arafatovo odmietnutie alternatívneho mierového plánu je komplikovanejší problém ako od začiatku jasná stratégia kabinetu izraelského premiéra, ktorý sa netajil tým, že plán považuje za zbytočný či dokonca škodlivý.
Palestínsky predák o pláne vždy nechal hovoriť iných. Okruh ľudí, čo na ňom pracoval, naznačoval, že Arafat je o ňom minimálne podrobne informovaný, ak nie je priamo zapojený.
Viditeľný obrat nastal v posledných dňoch, keď iniciátorov plánu začali ohrozovať palestínski militanti. Začali s vyhrážkami, pokračovali demonštráciami, kázňami o „zradných psoch" v mešitách a skončili ostreľovaním domu Jásira Rabba - najviditeľnejšej tváre kampane na podporu dohody. Vyhrážkam čelili aj ostatní členovia tímu, niektorí zo strachu dokonca ani neodleteli do Ženevy.
Jeden z nich Abdel Kadir palestínskemu reportérovi denníka Jerusalem Post povedal, že teraz nie sú v stave dohodu „predať palestínskej ulici". Hlavne preto, že sa vzdali „posvätného palestínskeho práva" na návrat utečencov, aj pre takmer stálu prítomnosť armády židovského štátu na palestínskych územiach. Práca na dohode mala podľa Kadira skôr iný cieľ: rozdeliť Izraelčanov a sťažiť situáciu pravicovej koalícii Ariela Šarona. Plán v Izraeli podporuje a odmieta približne rovnaká skupina ľudí.
JANA MIKUŠOVÁ