
Iračania sa objímajú v meste Samara po skončení bojov medzi irackými ozbrojencami a americkými vojakmi. Muž vľavo bol majiteľom rozstrieľaného autobusu a mužovi vpravo pri prestrelke zahynul jeho blízky.FOTO - TASR/AFP
Dôkazom sú útoky z posledného víkendu. Iračania zabili 14 cudzincov a v nedeľu neskoro večer potom vyprovokovali najväčšiu prestrelku od konca vojny. Pri Samare zomrelo 54 Iračanov.
Väčšina obetí je z radov irackých ozbrojencov, ktorí zaútočili súčasne na dvoch miestach na dva americké konvoje prevážajúce nové iracké peniaze. Američania streľbu opätovali, pritom však podľa vyjadrení miestnych obyvateľov zastrelili i mnohých civilistov.
To, že nešlo o pripravovanú americkú akciu, potvrdil včera hovorca americkej armády William MacDonald. Podľa neho vojaci len odpovedali na nečakaný útok Iračanov, z ktorých mnohí boli oblečení do fedajínskych uniforiem. Fedajíni sú najlepšie vyškolení bojovníci bývalého diktátora Saddáma Husajna. „Išlo o najväčší ozbrojený konflikt od konca vojny," povedal MacDonald.
Stopy po ňom boli včera pri Samare zjavné: vraky áut povaľujúce sa po uliciach, niektoré z nich zdemolované tankami, steny budov prevŕtané desiatkami guliek. Na miestach, kde sa ešte v noci bojovalo, sa cez deň zhromaždili skupinky ľudí a vykrikovali na slávu Saddámovi. Keď sa tam objavili novinári, niekoľkí provokatívne vystrelili do vzduchu.
Nepáčilo sa im hlavne to, že Američania údajne nestrieľali len po útočníkoch, ale obrátili zbrane i na bežných Iračanov. Tí sa vraj potom tiež chopili zbraní a pridali sa k ozbrojencom. Podľa informácií svetových agentúr zomrelo najmenej osem civilistov a desiatky ďalších zranili.
„Civilisti opätovali Američanom streľbu," povedal agentúre AP tridsaťročný Ali, ktorého zranil jeden z výstrelov. „Pokladajú nás za teroristov. V tom prípade dobre, sme teroristi. Čo čakajú, keď vtrhnú medzi nás?"
K útokom došlo iba niekoľko hodín po tom, ako v rámci víkendovej vlny násilia prišli postupne o život siedmi španielski agenti, dvaja japonskí diplomati, dvaja juhokórejskí robotníci, jeden kolumbijský obchodník a dvojica amerických vojakov. Včera k nim pribudol ďalší Američan.
Podľa generála Marka Kimmitta sa Iračania prestali zameriavať na vojenské ciele a útočia skôr na civilistov. „Nepriateľ zistil, že útok na vojakov veľmi pravdepodobne končí jeho smrťou alebo dolapením. Civilisti sú jednoduchšie ciele."
Smrť cudzincov, ako i prejavy, ktoré ju sprevádzali - predovšetkým fotografie ukazujúce irackých mladíkov kopajúcich do mŕtvych tiel Španielov - vyvolali v krajinách spolupracujúcich s Washingtonom debaty o rizikách, ktoré účasť na stabilizácii Iraku sprevádzajú.
Výrazne sa dotkli hlavne príprav Tokia a Soulu na vyslanie ďalších jednotiek do Iraku. Predstavitelia oboch krajín však včera potvrdili nedeľňajšie vyhlásenia, podľa ktorých sa nevzdajú ambícií pomôcť pri obnove krajiny. Postavili sa tak proti názoru verejnosti i niektorých médií, podľa ktorej by bolo dobré odložiť tento krok prinajmenšom do zlepšenia bezpečnostnej situácie v Iraku. (mm)