e rozhodnutie Spojených štátov ešte nepadlo, takže obchodní partneri Ameriky na čele s Európskou úniou o tomto kroku zatiaľ nič nevedia.
Konečné stanovisko oznámi americký prezident George Bush pravdepodobne tento týždeň. „Záležitosť sa stále skúma," povedal pre agentúru Reuters hovorca Bieleho domu. Podľa nemenovaného zdroja z Bieleho domu je plán už takmer definitívny, prezident v ňom však môže ešte stále urobiť zmeny.
Zvýšené clá na ochranu pred lacnými dovozmi majú Spojené štáty zrušiť po dvadsaťmesačnej platnosti. Ich zavedenie označila ako nezlučiteľné s pravidlami svetového obchodu aj Svetová obchodná organizácia (WTO). Spravila tak po sťažnostiach Európskej únie a ďalších krajín.
„Zatiaľ nemáme žiadne potvrdenie o zrušení ochranných ciel," reagovala na správu amerických novín hovorkyňa Európskej komisie Arancha Gonzalezová.
Svetová obchodná organizácia dala Amerike na zrušenie ciel viac času a posunula zasadnutie Zboru na urovnanie sporov o deväť dní na desiateho decembra. Včerajšie zasadnutie malo schváliť konečnú správu o amerických clách a dať tak Európskej únii a ďalším krajinám možnosť stanoviť termín presného uvalenia sankčných ciel na americký tovar. Únia pohrozila, že penále vo výške 2,2 miliardy dolárov za rok uvalí najneskôr do dvoch týždňov od schválenia konečnej správy WTO.
Washington zaviedol 30-percentné clá na dovoz rôznych výrobkov z ocele vlani na jar na obdobie troch rokov. Oceliarskemu priemyslu tak chcel vytvoriť priestor na ozdravenie a reštrukturalizáciu, no postavil proti sebe Európsku úniu, Japonsko a šesť ďalších krajín, ktoré proti clám podali sťažnosť na pôde WTO.
Predčasné zrušenie ciel by neprospelo politike Georgea Busha pred prezidentskými voľbami - nepodporili by ho oceliarske podniky v štátoch Ohio, Pensylvánia a Západná Virginia.
Vysoké sankcie, ktorými Amerike hrozí Európska únia, by však mohli súčasného prezidenta oslabiť u voličov na Floride a v ďalších štátoch, kde existuje vyrovnaný pomer medzi republikánmi a demokratmi.
(čtk)