
Výbor pre sociálne veci a bývanie je jednoznačne za to, aby boli dôchodkové úspory ľudí aj ich majetkom. Minister Kaník pôvodne navrhol, aby boli tieto peniaze formálne štátne. „Keď sme v piatok vo výbore hlasovali, bol tam aj minister. Nevyzeralo to, že by s našimi pozmeňovacími návrhmi nesúhlasil," hovorípodpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková. Poslanci navrhujú okrem štátnych úspor zrušiť aj zdaňovanie výnosov na dôchodkových účtoch.FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Návrh dôchodkovej reformy sa pár dní pred hlasovaním poslancov zásadne mení. Parlamentný výbor pre sociálne veci a bývanie minulý týždeň jednoznačne schválil niekoľko dôležitých pozmeňovacích návrhov k návrhu zákona a starobnom sporení, ktorý má od roku 2005 zaviesť kapitalizačný pilier penzijného systému.
Poslanci sa v navrhovanom zákone snažia napraviť najviac kritizované body. Návrh ministerstva práce nepočítal s tým, že dôchodkové úspory budú majetkom ľudí. Nevzťahovalo by sa tak na ne dedičské právo. „Hneď od začiatku sme hovorili, že to bude najproblematickejší bod," hovorí podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková (SDKÚ). Parlamentný výbor navrhuje, aby peniaze, ktoré si občan odvedie na svoj dôchodkový účet v súkromnej správcovskej spoločnosti, boli od začiatku sporenia jeho osobným vlastníctvom.
Pôvodný vládny návrh zákona z dielne ministra práce Ľudovíta Kaníka hovoril, že peniaze zostanú oficiálne aj naďalej majetkom štátu. Kaník sa na tom dohodol s ministerstvom financií, ktoré sa snaží udržať schodok verejných financií pod kontrolou a odklonenie penzijných úspor mimo štátnej pokladnice by mu mohlo v budúcnosti skomplikovať splnenie maastrichtských kritérií.
„Keď sme v piatok vo výbore hlasovali, aby patrili dôchodkové úspory samotným ľuďom, bol tam aj minister Kaník. Nevyzeralo to, že by s tým nesúhlasil. Myslím, že už o tom hovoril aj s ministrom financií," dodala Martináková s tým, že členov poslaneckého výboru presvedčila aj nedávna služobná cesta v Čile, odkiaľ sa po rokovaniach s odborníkmi na penzijné reformy vrátili presvedčení, že požiadavka reformátorov ponechať dôchodkové úspory ľudí v rukách štátu je neakceptovateľná.
Parlamentný výbor ďalej navrhuje, aby sa výnosy na dôchodkových účtoch nezdaňovali. Kapitalizačný pilier by bol totiž oproti priebežnému znevýhodnený, keďže dane znížia reálne výnosy penzijných fondov. Zdaňovať výnosy v dôchodkových fondoch navrhuje ministerstvo financií v zákone o rovnej dani.
Z radov koaličných poslancov zaznieva kritika aj na plánované obmedzenia podnikania penzijných fondov. Poslankyňa SDKÚ Ľubica Navrátilová nesúhlasí napríklad s tým, aby sa minimálne polovica dôchodkových úspor musela investovať na Slovensku. Takéto obmedzenie investícií by mohlo obmedziť výnosy dôchodkových fondov, pretože slovenský finančný trh nie je dostatočne rozvinutý.
Čo chcú poslanci zmeniť?
Vlastníctvo penzijných úspor
Ministri Kaník a Mikloš sa dohodli, že penzijné úspory budú oficiálne majetkom štátu, aby nechýbali v účtovníctve štátu. Poslanci navrhujú, aby boli úspory ľudí ich osobným majetkom a vzťahovalo sa na ne dedičské právo. Tak je to aj v iných krajinách, ktoré prešli podobnými reformami dôchodkových systémov.
Zdaňovanie výnosov
Rezort financií v predkladanej daňovej reforme počíta so zdaňovaním výnosov dôchodkových účtov. Poslanci to chcú odstrániť. Či zmenia návrh zákona o dani z príjmov, alebo zmenu dosiahnu upravením návrhu zákona o starobnom sporení, ešte oficiálne neoznámili.
Vekové obmedzenie
Parlamentný výbor navrhuje, aby sa minimálny čas sporenia na osobných účtoch znížil zo 17 na 10 rokov. Vstup do kapitalizačného piliera tak už nebude zaujímavý len pre tých, ktorí majú menej ako 45 rokov, ale hranica sa posunie na 52 rokov.