
Keňan Nicolas Otieno má 33 rokov a má AIDS. Ošetrovateľka mu v nemocnici v Nairobi pomáha ísť do postele. OSN vyšla so strategickým plánom na boj s touto smrteľnou chorobou, ktorá zabíjadenne 8-tisíc ľudí. FOTO REUTERS
V tomto roku počet úmrtí a nových prípadov nákazy stúpol bezprecedentnou rýchlosťou a bude sa týmto tempom pohybovať aj ďalej. Najviac je ohrozená Afrika. „V stávke je jej budúcnosť," hovorí bývalý americký prezident Bill Clinton.
„Ak chcete pracovať v Afrike, musíte byť patologický optimista. Pesimisti tu nemôžu prežiť. Chcel by som u politikov vidieť väčšiu vôľu niečo s nákazou robiť, chcel by som, aby sa viac používali kondómy," povedal Ebrahim Samba, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie v Afrike. O nedostatku podpory od politikov v súvislosti s AIDS hovoril aj generálny tajomník OSN Kofi Annan.
Vatikán včera rozhodne bránil svoje záporné stanovisko voči kondómom ako prostriedku ochrany pred chorobou AIDS. Za najlepšiu zbraň proti šíreniu stále považuje vernosť, cudnosť a zdržanlivosť.