Brusel 1. decembra (TASR) Európski členovia NATO stále výrazne zaostávajú za USA vo výdavkoch na obranu. Okrem toho omnoho viac peňazí z obranného rozpočtu míňajú na personál. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré dnes v Bruseli zverejnili pri príležitosti zasadnutia ministrov obrany NATO.
Zatiaľ čo USA vynaložia v tomto roku na obranu 3,5 percenta svojho hrubého domáceho produktu, z európskych spojencov len osem plní záväzok držať obranný rozpočet na úrovni najmenej dvoch percent HDP.
Najviac vydáva na obranu Turecko (4,8 percenta), Grécko (4,2) a Veľká Británia (2,4). Nad dvoma percentami sú tiež Česká republika, Francúzsko, Holandsko, Nórsko a Poľsko. Celkovo európski spojenci vydávajú na obranu tento rok presne dve percentá, celá aliancia 2,7 percenta HDP.
V absolútnych číslach prepočítaných na jedného obyvateľa vedie Luxembursko s vyše 49.000 dolármi (vyše 1,7 milióna Sk) na hlavu, Nóri platia na obranu 38.000 dolárov na obyvateľa, Američania necelých 37.000. Celkovo krajiny NATO vydávajú na obranu ročne 27.998 dolárov na obyvateľa.
Európski spojenci sú terčom kritiky nielen kvôli celkovej výške výdavkov na obranu, ale aj ich štruktúre.
Zatiaľ čo z obranného rozpočtu USA pohltia náklady na personál len 35,3 percenta, u európskych krajín je to v priemere takmer 60 percent. V prípade Portugalska pohltia napríklad personálne výdavky vyše 80 percent, v prípade Talianska takmer 74, v Belgicku vyše 72 percent.
Do nových zariadení investujú Američania 27,6 percenta, ale európski spojenci len okolo 17 percent, Belgicko dokonca len 5,2 percenta.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab