Šok v najvyšších ruských politických kruhoch spôsobilo sobotňajšie rozhodnutie britského ministerstva vnútra - Čečen Ahmed Zakajev získal vo Veľkej Británii politický azyl. Hnev nedokázali tentoraz potlačiť ani takí skúsení diplomati, ako ruský minister zahraničia Igor Ivanov. „Je to rana pre obete terorizmu v Čečensku a ďalších ruských mestách," vyhlásil v rozhovore pre The Times a dodal, že dúfa, že ide o posledný taký prípad.
Práve Ivanov bývalého čečenského poľného veliteľa a teraz predstaviteľa povstaleckej čečenskej vlády v zahraničí Zakajeva nedávno prirovnal k svetoznámemu teroristovi Usámovi bin Ládinovi. Rusko obviňuje Zakajeva z podobných činov, k akým sa hlási Usáma - z terorizmu, únosov ľudí, vrážd. Tieto zločiny mal spáchať hlavne v čase prvého rusko-čečenského konfliktu, v rokoch 1994 - 1996, keď velil na juhozápadnom čečenskom fronte.
Prvým tragickým sklamaním pre ruskú stranu bolo už odmietnutie londýnskeho súdu vydať Čečena do rúk ruských orgánov v polovici novembra. A odôvodnenie bolo pre Rusko ponižujúce - podľa sudcu Timotha Workmana hrozí Zakajevovi v Rusku týranie, nespravodlivý trest a celá kauza má nie kriminálny, ale politický charakter. Poradca ruského prezidenta Sergej Jastržembskij, úhlavný osobný nepriateľ Zakajeva, povedal: „Ide o pokus ospravedlniť terorizmus."
Po 14 dňoch, v sobotu, londýnsky súd otriasol sebavedomím Ruska druhýkrát. Získanie azylu môže podľa ministra zahraničia Ivanova ohroziť spoluprácu medzi Britániou a Ruskom v boji proti terorizmu. Minister zdôraznil, že výrok súdu celkom zreteľne ukazuje, že niektoré západné krajiny sa stále nachádzajú pod vplyvom studenej vojny. Ivanov označuje udelenie azylu za „politicky neprípustné".
Okrem poníženia a sklamania čakajú Rusko zrejme aj značné finančné výdavky. Zakajev žiada od ruskej prokuratúry 1,1 milióna amerických dolárov ako náhradu za vzniknuté škody.
V Británii sa súdne pojednávanie tiahne viac ako rok a za posledné mesiace bolo stále jasnejšie, že ho žalujúca strana - Rusko - nemôže vyhrať. Svedkovia vypovedali v prospech čečenského veliteľa a bývalého divadelného herca Zakajeva. Niektoré obvinenia sa ukázali byť absurdné, keď napríklad údajná obeť Zakajeva, pravoslávny kňaz, ktorého mal zavraždiť v roku 1996, pricestoval do Londýna osobne svedčiť.
Ruskí zástancovia ľudských práv a predstavitelia čečenskej guerilly považujú Zakajevov prípad za precedens. Najdôležitejším momentom je pritom úvodná reč sudcu Workmena - čečenský konflikt bol britským súdom oficiálne uznaný za vojnu a nie protiteroristickú operáciu, ako sa snaží tvrdiť Moskva.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME