Bruselský summit bude dlhý

Eduard Kukan bol zrejme na inom stretnutí, než jeho kolegovia z členských a pristupujúcich krajín. Víkendové rokovania o budúcej európskej ústave v talianskom Neapole označil slovenský minister zahraničných vecí za úspešné.


Eduard Kukan a Joschka Fischer mali na rokovania v Neapole odlišný názor.FOTO - TASR/AFP


Nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer to videl inak: „Odchádzam viac znepokojený, než som bol predtým," komentoval vyhliadky na dohodu o ústave, ktorá by mala padnúť o dva týždne na summite v Bruseli. Ani francúzsky minister Dominique de Villepin nebol optimistickejší: „Musíme urobiť všetko, aby sme odvrátili hroziaci neúspech, ktorý by Európsku úniu trvalo oslabil."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne mal summit v talianskom Neapole trvať tak dlho, aby sa ministri dohodli na najkontroverznejších veciach. Nakoniec diplomati odcestovali po jedenapoldňovom rokovaní: prielom síce dosiahli v otázke európskej obrany, v najzložitejších otázkach sa však nepohli .

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že najdôležitejšia slovenská požiadavka - vlastný komisár, je na dobrej ceste. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini vyhlásil, že väčšina štátov je pripravená tento návrh podporiť. Väčšina neznamená všetci. Fischer 25-člennú komisiu zamietol: „Taká veľká komisia by de facto znamenala prechod k prezidentskému systému," povedal podľa agentúry DPA.

V Európskej únii platí, že kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. A pozície v otázke rozhodovania v Rade EÚ ostávajú aj po Neapole nezmieriteľné. Španieli a Poliaci nie sú ochotní pristúpiť na žiadny iný systém rozhodovania než ten, ktorý si prácne vydobyli v Nice. Francúzi a Nemci sú naopak odhodlaní prejsť na rozhodovanie tzv. dvojitou väčšinou, ktorá berie do úvahy počet krajín a počet obyvateľov. Politická váha Madridu a Varšavy by tak poklesla.

SkryťVypnúť reklamu

Kým únia nedospeje k dohode v tejto otázke, nie je isté nič. Ako napísala ČTK, zakladajúce štáty únie nie sú pripravené ustúpiť v otázke počtu komisárov, a aj v spôsobe hlasovania. Odmietajú aj návrh, ktorý v Neapole zaznel - odložiť háklivé rozhodnutie o Rade EÚ na rok 2009.

V 40 z 50 detailných otázok budúcej ústavy sa údajne črtá dohoda. Z menej citlivých vecí sa v Neapole ministri pohli v otázke tímového predsedníctva v čele Rady ministrov a úradu ministra zahraničných vecí EÚ. Z Neapola ale odišli bez toho, aby aspoň tušili, ako vyriešia najzložitejšie otázky. Summit v Bruseli má tak reálnu šancu predstihnúť primát summitu v Nice. Ten bol najdlhší v histórii únie a rozhodnutia padali úmerne s únavou diplomatov.

Prielom v európskej obrane

SkryťVypnúť reklamu

Ministri zahraničných vecí 25 členských a pristupujúcich členov EÚ výrazne pokročili v diskusii o budúcom usporiadaní vojenskej spolupráce v rámci únie. Do tzv. štruktúrovanej obrannej spolupráce sa zapoja tie štáty EÚ, ktoré prevezmú na seba záväzok výraznejšie budovať svoje vojenské schopnosti a podieľať sa na práci vznikajúcej európskej obrannej agentúry.

Hlavnou podmienkou je, že tieto krajiny musia do roku 2007 postaviť bojové jednotky s nevyhnutným dopravným a logistickým zabezpečením, schopné zasahovať v rozmedzí od piatich do 30 dní v akýchkoľvek operáciách, zvyčajne na žiadosť OSN. Trvanie týchto akcií je od 30 dní najmenej do 120 dní.

V návrhu, ktorý má ČTK k dispozícii, sa vyslovene hovorí, že musí ísť o „národne sily" alebo o „viacnárodné zostavy", čo dáva šancu na účasť aj malým krajinám.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto aktivity nesmú ísť na úkor záväzkov, ktoré dané krajiny majú voči NATO. Isté nezrovnalosti panujú zatiaľ okolo toho, ako sa má o tejto spolupráci v rozšírenej EÚ rozhodovať.

Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁKAREL BARTÁK, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 650
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 420
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 306
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 425
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu