Arielovi Šaronovi jeho palestínsky kolega Ahmed Kurája. Naposledy tak urobil po stretnutí s vyslancom USA pre Blízky východ Wilamom Burnsom, ktoré sa v sobotu uskutočnilo v jordánskom Ammáne.
Šaron však akékoľvek predbežné podmienky na konanie schôdzky odmieta. „Ariel Šaron jasne uviedol, že nepristúpi na žiadne podmienky, pretože táto schôdzka je dôležitá tak pre Palestínčanov, ako aj pre Izraelčanov," tlmočil izraelský rozhlas vyjadrenie predstaviteľa strany Likud Gideona Saara.
Znamená to, že termín rozhovoru Šaron-Kurája je v nedohľadne a mierový proces môže stagnovať aj naďalej. Podľa palestínskych zdrojov túto možnosť nevylúčil ani Kurája, keď Burnsovi povedal, že „osobné stretnutie s izraelským premiérom nie je prvoradým cieľom a bolo by možné dosiahnuť oveľa viac, keby bol Izrael prinútený zastaviť výstavbu bariéry".
Burns však pripomenul, že ani v prípade, ak by Izrael v tejto veci ustúpil, nemusí to celému procesu pomôcť. Vyslanec zopakoval stanovisko prezidenta USA Georgea Busha, podľa ktorého Palestínčania musia zastaviť teror a násilie proti Izraelu. Zároveň však aj Izrael musí uskutočniť kroky na ukončenie každodenného ponižovania palestínskeho ľudu a obnovenie dôvery. „Obe strany majú svoje povinnosti a zodpovednosť v úsilí o oživenie nádeje na mier," pripomenul Burns Bushove vyhlásenie pred dvomi týždňami v Londýne.
Uistil tiež, že USA naďalej podporujú vytvorenie palestínskeho štátu do roku 2005. Tento termín sa objavuje aj v cestovnej mape - jednom z mierových plánov vytvorených v poslednom období. Ďalší z nich, tzv. ženevskú iniciatívu, by mali dnes vo Švajčiarsku podpísať bývalí izraelskí a palestínski vyjednávači. Viaceré palestínske radikálne skupiny však včera zopakovali svoj nesúhlas s iniciatívou, ktorá tak bude zrejme mať len symbolickú podobu.
(čtk, mm)