
Americkí vojacinakladajú telá dvoch japonských diplomatov do auta, aby ich odviezli do tikrítskej nemocnice. FOTO - REUTERS
BAGDAD, MADRID, TOKIO - „V boji proti irackému terorizmu budeme pokračovať a svoje jednotky odtiaľ nestiahneme," zaznelo rozhodne zo španielskych a japonských politických kruhov krátko po tom, ako deväť ich občanov v sobotu rozšírilo zoznam obetí irackej vojny. Siedmi španielski agenti zomreli po výbuchu bomby neďaleko mesta Hilla, dvoch diplomatov z Japonska zastrelili neznámi útočníci pri severoirackom Tikríte.
O niečo opatrnejšia je zatiaľ vo vyhláseniach Južná Kórea, ktorá včera v Iraku taktiež stratila dvoch svojich občanov.
Dvojica Japoncov cestovala z Bagdadu do Tikrítu, kde sa mali zúčastniť na konferencii o obnove krajiny. Keď sa zastavili pri jednom zo stánkov nachádzajúcich sa pri ceste, aby si kúpili jedlo a pitie, začali po nich strieľať neznámi ozbrojenci. Ťažko zranený bol aj vodič auta, ktorý však nebol japonským občanom.
Na takmer rovnakom mieste včera útočníci strieľali na auto so štyrmi juhokórejskými robotníkmi. Dvaja z nich zomreli, stav tretieho je vážny.
Takmer súčasne so sobtňajším útokom na Japoncov sa obdobný udial neďaleko mesta Hilla južne od Bagdadu, v ktorom slúžia aj slovenskí ženisti. Vozidlá s osemčlennou skupinou agentov španielskej výzvednej služby explodovali pravdepodobne po odpálení nastraženej výbušniny. Tím sa vracal z bližšie neurčenej misie na základňu v Karbale, kde má španielsky kontingent s 1300 mužmi svoju základňu. Podľa španielskeho ministra obrany Federica Trilla z incidentu vyviazol živý iba jediný agent.
Podľa viacerých zdrojov nie je vylúčené, že útočníci si mysleli, že v autách sedia agenti americkej CIA. Reportér televízie Sky News, ktorý prišiel ku zhoreným autám ako prvý, údajne videl, ako k mŕtvym telám ihneď pribehlo niekoľko mladých Iračanov a začali do nich kopať. „Pre teba Saddám obetujeme naše duše a krv," vykrikovali pritom. Telá mŕtvych Španielov včera večer previezli do Madridu. Podľa BBC neexistuje dôkaz o tom, že oba sobotňajšie atentáty navzájom súvisia. Nie je vylúčené, že v oboch prípadoch útočníci sledovali svoje ciele už odvtedy, čo opustili Bagdad.
Len niekoľko hodín pred incidentom veliteľ americkej armády v Iraku Ricardo Sanchez povedal, že počet útokov na koaličné sily sa za posledné dva týždne znížil takmer o tretinu. Napriek tomu november je od 1. mája, keď americký prezident Bush ukončil hlavné boje vojny, najkrvavejším mesiacom. Počas neho zomrelo viac ako sto príslušníkov koalície, väčšinu tvorili Američania. V sobotu v noci sa tento počet rozrástol o ďalších dvoch amerických vojakov.
Hoci Španielsko a Japonsko už včera vyhlásili, že víkendové atentáty neohrozia ich ďalšie pôsobenie v Iraku, viacerí analytici pripomínajú, že by mohli mať rozhodujúci vplyv hlavne na rozhodnutie Tokia o vyslaní ďalších jednotiek. „Ak premiér Džuničiro Koizumi jednotky vyšle, riskuje vážny úbytok popularity," zhodujú sa pozorovatelia.
V Španielsku sa zase objavili hlasy za stiahnutie všetkých španielskych vojakov a civilistov z Iraku. „Španielsko platí privysokú cenu," napísal denník El País, blízky ľavicovej opozícii, vo včerajšom úvodníku.
(mm, reuters)