
Pred vstupom do únie sa bude prísnejšie kontrolovať nielen vo firmách, ale aj na cestách. Sledovať sa bude pracovný čas a čas odpočinku vovšetkých druhoch dopravy, hlavne cestnej a diaľkovej, ktoré sú najväčšou hrozbou. Týkať sa to bude domácich, ale aj zahraničných firiem, ktoré budú prechádzať naším územím. Informácie bude zaznamenávať digitálny tachograf. FOTO - ARCHÍV TASR
Inšpektorov Národného inšpektorátu práce čaká ťažký rok. Dvestotridsať inšpektorov musí navštíviť tisícky podnikov a zamestnávateľov a všetkým vysvetľovať, čo od nich únia žiada. Už nestačí kontrolovať len úrazovosť, bezpečnosť a ochranu pri práci. Brusel ide ďalej. Zaujíma ho, či má zamestnanec dobré podmienky a pohodu pri práci, či nie je vystavený stresu alebo psychickému prenasledovaniu a šikanovaniu a či nie je diskriminovaný.
Prísnejšie sa bude kontrolovať nielen vo firmách, ale aj na cestách. „Tvrdo sa bude sledovať pracovný čas a čas odpočinku vo všetkých druhoch dopravy," hovorí Anton Kasana, námestník generálneho inšpektora práce. Všetky informácie prezradí kontrolórom digitálny tachograf, ktorý musí mať podľa požiadavky únie zabudované každé vozidlo.
Inšpektori budú sledovať aj bezpečnosť strojov a technických zariadení, ktorým únia garantuje voľný pohyb a dohliadať sa bude okrem ochrany zamestnancov aj na ochranu občanov a životného prostredia.
Od firiem, ktoré chcú vyrábať, manipulovať a uskladňovať chemické látky, únia žiada, aby boli pripravené na priemyselné havárie. A to nie je lacná záležitosť. „V únii klesol počet firiem, na ktoré sa tieto predpisy vzťahujú, o 50 percent. Náklady boli také vysoké, že niektorým sa to nerentovalo," hovorí Kasana.
Prispôsobiť sa novým normám nebude jednoduché. Najväčšie problémy majú malé a stredné podniky. „Naši ľudia boli zvyknutí, že zákon a normy im presne povedali, čo majú pre bezpečnosť práce urobiť. Európska legislatíva je všeobecná. Nepredpisuje presne, čo treba spraviť a necháva to na zodpovednosti zamestnávateľov," hovorí Kasana.
S blížiacim sa vstupom sú inšpektori stále nekompromisnejší. Len za prvý polrok tohto roka vybrali dvojnásobok pokút než za celý minulý rok. Spolu pätnásť miliónov korún.
Zmena k lepšiemu však nastane až, keď sa svojich práv začnú domáhať zamestnanci. „Dnes mnohí z nich o svojich právach nevedia, alebo vedia, ale boja sa ich dožadovať, alebo si už zvykli. To je ten najhorší prípad," dodáva Kasana. (mim)