
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Ako povedal hovorca Lesov v Banskej Bystrici Peter Gogola, donedávna stromčeky získavali ťažbou pri takzvaných výchovných zásahoch a z nevyužitej plochy lesných škôlok.
„V snahe o skvalitnenie produkcie a atraktívnejšie zloženie ponuky vianočných stromčekov lesy od roku 2001 realizujú Program plantážového pestovania vianočných stromčekov. Podľa tohto projektu bude do roku 2006 založených minimálne 55 hektárov takýchto plantáží," konštatoval Gogola.
Lesy chcú v budúcnosti výrazne zvýšiť podiel kaukazských jedlí na úkor borovice čiernej. Plánovaná produkcia by tak predstavovala okolo 20-tisíc vianočných stromčekov ročne, pričom prvé väčšie produkcie by sa na trhu mali objaviť v roku 2007. Napriek ponuke na trhu stromčekov sa každoročne nájdu aj takí ľudia, ktorí si vianočný stromček pôjdu do lesa vyrúbať sami. Podľa hovorcu lesná stráž v predvianočnom období zintenzívni svoju činnosť. Nelegálny výrub podľa zákona môže trestať pokutou do 20-tisíc korún.
Lesy Slovenskej republiky v tomto roku pripravili aj zaujímavý projekt s názvom Stromček ako dar, takže do všetkých detských domovov dodajú vianočné stromčeky.
Tradícia vianočných stromčekov k nám prenikla v prvej polovici 19. storočia z Nemecka.
DANIEL VRAŽDA