BRATISLAVA - Armáda stále hľadá záujemcov o profesionálnu službu a o záujemcov nemá núdzu. Dôvodom sú aj peniaze. „Nástupný plat nejde pod 9600 korún čistého, ale môže byť aj podstatne vyšší. Závisí od hodnosti, platovej triedy a rôznych príplatkov," hovorí Renáta Markotánová, ktorá pracuje v regrutačnom stredisku v Bratislave. V zahraničných misiách dostávajú vojaci príplatok 500 až 3000 dolárov mesačne.
Tento rok pribudlo do armády 1090 regrútov - mužstva a poddôstojníkov. Medzi nimi bolo aj 89 žien, tých sa v poslednom čase hlási do armády viac - láka ich trvalé zamestnanie a sociálne výhody.
„Nedávno ma odviedli. Mala by som nastúpiť na základnú vojenskú službu a potom by som sa chcela stať profesionálnym vojakom. Nemôžem robiť to, čo by som chcela, nedostala som sa na Fakultu telesnej výchovy a športu. Dúfam, že v armáde bude priestor na to, aby som sa venovala fyzickému výcviku vojakov. Láka ma aj stála práca a nie neustála neistota. Doma mi tvrdili, že som sa zbláznila. V uniforme sa cítim dobre, skúšala som si nedávno bratrancovu. Informovali ma, že nástupný plat by som mala mať 10-tisíc čistého a mal by postupne narastať," hovorí 23-ročná Eva Buhuňková.
Len z Bratislavy posielajú na testy do Nitry okolo 15 ľudí. Na východnom Slovensku je vzhľadom na vyššiu nezamestnanosť záujem o prácu v armáde podstatne vyšší.
Ľudia, ktorí sa chcú na istý čas upísať vojakom, sa musia prihlásiť v regrutačných strediskách krajov, kde majú trvalé bydlisko. Dozvedia sa tu, či spĺňajú základné podmienky na prijatie do armády i ostatné podmienky služby.
Uchádzač musí napríklad prejsť dvojdňovým preskúšavaním v Nitre. Za noc v kasárňach zaplatí 200 korún, za obed 51. Robia sa psychologické a fyzické testy a na záver zdravotná prehliadka.
Asi tretina uchádzačov testami neprejde, ale ani úspešní nemajú miesto v armáde isté. „Dôvodov, prečo sa nakoniec nestanú profesionálnymi vojakmi, je viacero. Nie pre všetkých armáda nájde uplatnenie v odbore, v ktorom by chceli pracovať, alebo nie je voľné miesto pre hodnosť, ktorú majú," povedala Markotánová.
Profesionálnym vojakom sa môže stať aj človek, ktorý už službu v armáde kedysi odoprel, lebo bola v rozpore s jeho svedomím, a má za sebou civilnú službu. Najskôr však musí ísť na tri mesiace na základnú vojenskú službu. Vek uchádzača by nemal presiahnuť 36 rokov.
Vojaci od hodnosti čatára majú nárok na ubytovanie mimo kasární. Ak sú zosobášení alebo v trvalom služobnom pomere, dostanú príplatok na bývanie 7800 korún.
Armáda podpisuje najskôr kontrakt na tri roky s možnosťou ďalšieho predĺženia. V roku 2006 by malo v armáde pôsobiť len 19 318 profesionálnych vojakov.
Psychologické testy
4 testy, napríklad psychodiagnostické vyšetrenie trvá 5 hodín
Fyzický test
„Člnkový" beh na ploche 10x10 metrov, cvik sed-ľah za minútu, vytrvalostný beh na 12 minút, kľuky, skok do diaľky a hod granátom. Uchádzači, ktorí neboli úspešní, môžu test opakovať najskôr po 12 týždňoch. Trvá asi 3 hodiny.
Koľko zarobí čatár
Príklad výpočtu príjmu čatára, veliteľa družstva (bez výcviku v poľných podmienkach a bez služieb):
funkčný plat 8400
hodnostný príplatok 3300
príplatok za riadenie 1000
príplatok za bojovú pohotovosť 1000
osobný príplatok 1000
spolu 14 700 korún hrubého
Príspevok na stravovanie je 55 percent z hodnoty jedného jedla na každý pracovný deň. Nárok na bezplatnú stravu má vojak pri výcviku vo výcvikovom priestore.
Zdroj: Ozbrojené sily SR