Skupiny obyvateľov z obcí na slovensko-ukrajinskom pohraničí v posledných týždňoch viackrát zaútočili na hliadky colníkov. V kraji je veľmi rozšírené pašovanie - najmä ukrajinských cigariet. „Stúpili sme im na otlak. Trháme im chlieb priamo od úst," povedal hovorca Colného úradu v Prešove Miroslav Stach.
Pri jednom z útokov museli colníci použiť hmaty a chvaty sebaobrany. Obávajú sa, kedy niekto z útočníkov vytiahne zbraň. Hovorca spomenul prípad, keď pri bežnej colnej kontrole podozrivého automobilu na hliadku zaútočilo dvanásť chlapov. Jediné východisko našli colníci v okamžitom ústupe. „Keď boli v aute, začali do neho útočníci kopať," tvrdí.
Hranica v Prešovskom kraji prechádza horskými masívmi Bukovských vrchov a Vihorlatu. V obciach na úpätí hôr je šanca získať zamestnanie minimálna. „Tu nerobí nikto," dozvedáme sa. Napriek tomu sa obce na prvý pohľad nelíšia od iných.
Ľudia z pohraničia sa pašovaniu venujú čoraz viac. Medzi zadržanými sú i mladiství chlapci. Chuť pašovať cigarety rastie s rozdielom medzi cenami u nás a na Ukrajine, kde škatuľka stojí 13 korún. Na Slovensku sa predá za 35.
Na chrbte sa dá cez les preniesť viac ako dvesto kartónov cigariet. Za transport z hraničnej čiary do vnútrozemia dostane nosič 5-tisíc korún. „Predtým to nosili Ukrajinci až do našich dedín. Dnes si tovar odovzdávajú na čiare," hovoria na hranici.
Colníci pri svojich akciách stanujú či bivakujú v divočine tri aj štyri dni. Do terénu sa musia vystrojiť sami. „Sami si kupujeme maskáče, čiapky, bundy aj topánky," hovoria. V teréne používajú vlastné mobily, služobný má len vedúci skupiny. Signál je tu však slabý. Rovnaký problém majú colníci s vysielačkami. Na hraniciach chýba kvalitný vykrývač.
Hovorkyňa Colnej správy Sylvia Balázsiková hovorí, že na odstránení problémov sa pracuje. Za všetkým sú podľa nej peniaze. Na zabezpečenie budúcej schengenskej hranice ich treba dosť.
DARIUS IVAN