Urobili vážnu chybu, ktorou urazili hráčov, fanúšikov a pred televíznymi kamerami a 50 zahraničnými novinármi vari aj všetkých obyvateľov kráľovského Španielska. Prirodzene, podľa slov predsedu federácie Tennis Australia Geoffa Pollarda sa to prihodilo nechtiac, ale aj tak sa dopustili incidentu, ktorý mal okamžité reakcie. Z tribúny zbehli na plochu vládni reprezentanti Španielska - minister športu Juan Antonio Gomez-Angulo a veľvyslanec v Austrálii Jose Baranano - a prikázali hráčom nenastúpiť, kým sa vec nenapraví.
Austrálčania sa hosťom ospravedlnili a zahrali súčasnú hymnu, no príbeh nemal konca. Španieli zvolali novinárov a vydali vyhlásenie. J. A. Gomez-Angulo povedal: ,,Chceme vyjadriť rozhorčenie nad touto udalosťou, ktorú vnímame ako urážku španielskej delegácie a celého národa, lebo si neslobodno robiť žarty z takej vážnej veci, ako je štátna hymna. Sťažnosť pošleme aj na vyššie úrady a neuspokojíme sa iba s ospravedlneniami austrálskej strany, lebo také prešľapy by sa vo finále Davisovho pohára nemali stávať. Španielsky veľvyslanec bude žiadať vysvetlenie aj od austrálskej vlády."
Španielska strana ospravedlnenie Austrálčanov prijala, ale to ju neuspokojilo. J. Baranano: „Zodpovednosť za to nesie jednoznačne len domáca federácia. Preto budeme žiadať ďalšie kroky."
Jej predseda G. Pollard poskytol novinárom písomné ospravedlnenie odoslané španielskej vláde, jej tenisovej federácii a Medzinárodnej tenisovej federácii, v ktorom vysvetľuje, že k chybe došlo zaradením nesprávneho CD, na ktorom sú svetové hymny aj so starou španielskou hymnou. „Také CD nám dodali a my sme si to neoverili. Je nám to ľúto a ubezpečujeme hostí, že sa to stalo neúmyselne. V sobotu pred štvorhrami slávnosť zopakujeme."
Samotní španielski tenisti po dvojhrách priznali, že boli zaskočení a považovali to za zlý žart, lebo hymna 1. republiky z 19. storočia sa v súčasnom kráľovskom Španielsku vôbec nespieva a zaznie len občas vo filmoch ako paródia a výsmech monarchii. Austrálčania si na takéto veci musia dávať pozor, lebo už v roku 1985 vo futbalovej kvalifikácii Austrália - Izrael zahrali hosťom nemeckú hymnu a na Australian Open 1993 po našom osamostatnení nechali vztýčiť českú vlajku namiesto slovenskej.
ANDREJ BUČKO, Melbourne