Americké médiá sa zhodujú, že utajená cesta prezidenta Busha bola majstrovským politickým ťahom. Kladú si však otázku, či postupovali správne novinári vybraní Bielym domom, keď sa podieľali na akcii, o ktorej verejnosti vopred nič nepovedali, a hodiny nechávali Ameriku v tom, že Bush je na ranči v Texase.
Biely dom tesne pred odletom oslovil trinásť novinárov. Tí nesmeli z bezpečnostných dôvodov nič povedať redakciám ani rodinám. Do skupiny sa dostali reportéri televízie Fox News, denníka The Washington Post, agentúr AP, Bloomberg News a Reuters a fotografi časopisu Time, Newsweek a troch agentúr.
„V tomto prípade to bolo oprávnené," povedal šéfkorešpondent televíznej stanice CBS vo Washingtone Bob Schieffer. Podľa neho sa akcia podobala na vojenskú operáciu a preto bola mlčanlivosť na mieste.
Niektorí komentátori však hovoria, že poslaním novinára je hovoriť pravdu. Celú pravdu a za každých okolností.
„Nie je to jednoducho 'kóšer'. Novinári si nemôžu povedať, že občas si zaklamať je v poriadku, pretože to poslúži vyššej pravde alebo druhej kauze," povedal Tom Rosenstiel, riaditeľ novinárskeho programu Project for Excellence in Journalism.
„Je to zlý precedens," povedal Philip Taubman, šéf washingtonskej kancelárie denníka The New York Times. Jeho reportéri pozvaní neboli.
Rozčarovaná je aj televízia CNN. „Biely dom zrejme zostavil vlastnú skupinu ľudí a my by sme skutočne radi vedeli, aké k tomu mali dôvody," povedala šéfka washingtonskej kancelárie televízie Kathryn Krossová.
Autor: VLASTIMIL MILÝ, čtk, New York