
Bush v Bagdade: experti sa nevedia zhodnúť, či tieto fotky prezidentovi pomôžu vo voľbách.FOTO - REUTERS
Bola to víťazná večera v Bagdade alebo len prázdne gesto prezidenta, ktorý stráca podporu? V Amerike sa nevedia dohodnúť, či nečakaná návšteva prezidenta Busha môže nejako ovplyvniť budúcoročné voľby.
Všetci uznávajú, že Bush ukázal odvahu, a hlavne, že pre vojakov, ktorí sú v Iraku, to bolo veľmi dôležité. Aj demokrati sú preto viac-menej ticho. Z amerického pohľadu niet prezidentovi teraz veľmi čo vyčítať.
Volebný stratég demokratického kandidáta na prezidenta a bývalého generála Wesleyho Clarka sa zmohol iba na to, že prezident by sa mal zaujímať o vojakov, ktorých poslal do Iraku, stále, nie len na Deň vďakyvzdania. Niektorí ďalší zopakovali, že viac ako moriak s prezidentom by vojakom pomohla jasná stratégia na ukončenie bojov.
Najväčšia kritika tak prišla z opačnej strany. Niektorí demokrati prezidentovi vyčítajú, že pri svojej ceste nemyslel na Iračanov. Pre nich bola totiž tajná misia s najprísnejšími bezpečnostnými opatreniami vlastne dôkazom, že ich krajina je peklom na zemi: keď už tam musí Bush ísť, tak iba na dve a pol hodiny a tak, aby o tom nikto nevedel.
Bushovi sa však nemožno čudovať. Irak je skutočne jednou z najnebezpečnejších krajín na svete a vedia to aj Iračania. Bushova cesta ich nenahnevala preto, že by sa teraz viac báli, ale preto, že pre mnohých je novodobým Mongolom, ktorý obsadil ich krajinu.
Menej jasné je to už s dôsledkami Bushovho výletu na prezidentské voľby. Časť analytikov hovorí, že to bol historický moment a Amerika si to zapamätá. Iní si však myslia, že to voľby v žiadnom prípade nerozhodne.
Pre Bushových voličov to bolo potvrdenie, že prezident je odvážny muž, skutočný líder krajiny. Bol to dôkaz, že je mužom na správnom mieste.
Pre jeho odporcov to však bolo skôr divadlo. Pekné, ale len divadlo. Vidia to ako dôkaz, že Bush je človek, ktorý neuzná chybu a nezmení stratégiu, ani keď by už mal.
Experti sa obávajú, že sa to dokonca môže obrátiť proti nemu. Bush už raz medzi vojakov, ktorí bojovali v Iraku, išiel. Prvého mája pristál na lietadlovej lodi a oznámil koniec veľkých bojov. Okázalá akcia ho teraz musí mrzieť: aký koniec bojov, keď odvtedy zomrelo viac Američanov ako počas samotnej vojny?
Isté je, že Bush zariskoval. Nie len samotným pristátím v Iraku, ale aj tým, že bagdadským moriakom s vojakmi jasne ukázal, že toto je jeho vojna. Ak nebude úspešná, zaplatí za to. Ak by však v Iraku vyhrali, bude to najslávnejšia fotka jeho kariéry.