Podľa prieskumu medzi bratislavskými deťmi hrá počítačové hry denne takmer 80 percent z nich, a potom si ešte zapnú televízor.
Počítač, play station, game boy či televízia - zdá sa, že dnešné deti si už život bez nich takmer nevedia predstaviť. Podľa prieskumu medzi bratislavskými deťmi má doma až 78 percent z nich počítače, 35 percent hraciu konzolu (play station) a 17 percent vlastní game boy. To isté percento detí síce doma počítač nemá, pracujú s nimi však inde - v škole, internetovej kaviarni či počítačovej herni.
Takmer všetky deti, ktoré majú doma počítač, sa na ňom hrajú hry každý deň, z toho tretina jednu až dve hodiny denne. Asi pätina, najmä chlapci, dokonca viac ako tri hodiny denne! Potom ešte zvyknú pozerať televízor.
Hoci Bratislave sú tieto čísla najhrozivejšie, aj v ostatných veľkých mestách sú počítačové hry trendom posledných rokov. "Keď prídem s deťmi domov do Košíc, prvé, čo robia, dohadujú sa, ku komu sa pôjdu hrať na počítač," hovorí Lenka Michaľová, ktorá do Košíc dochádza z Bratislavy každý druhý týždeň.
Ak vezmeme do úvahy fakt, že Medzinárodný úrad práce (ILO) odporúča dospelým denne maximálne dve hodiny práce bez prerušenia a maximálne štyri hodiny denne, deti trávia pred obrazovkami hrozivo veľa času.
V dobe informačných technológií je výborné, že deti majú počítače rady a vedia s nimi pracovať. Pri hrách sa učia logike, rýchlemu rozhodovaniu, presnosti, rozvíjajú si postreh i fantáziu. Nemusí to však zároveň znamenať, že vedia pracovať s počítačom.
Hranie počítačových hier však prináša aj negatíva, a nie je ich málo. Poznáte ich? Viete, koľko času by vaše dieťa malo presedieť za počítačom? Kedy už je na hrách závislé a čo proti tomu robiť? Poradíme vám tiež, aké počítačové hry by ste mohli svojej ratolesti kúpiť pod stromček – aj sa pri nich zabaví, aj niečo naučí.
To všetko v utorok, v denníku SME