KOŠICE – Iba nedávno mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo ocenenie Čestný občan mesta Košice pre generálneho konzula Českej republiky v Košiciach Jozefa Byrtusa. Od novembra 1989, odkedy existuje samospráva Košíc, mesto udelilo toto ocenenie slovenskému organistovi I. Sokolovi a vicekancelárovi SRN H. – D. Genscherovi.
Po vojne sa však čestnými občanmi mesta stali, a dodnes nimi aj sú, Josif Visarionovič Stalin, či prvý komunistický prezident Klement Gottwald.
Navrhne primátor Zdenko Trebuľa mestskému zastupiteľstvu, aby tieto čestné občianstva poslanci zrušili? „Stalin dostal ocenenie v roku 1947. Vtedy tu nevládla komunistická strana. Sovietsky zväz a jeho armáda oslobodili Košice. Určite to bol výraz vďačnosti ľudí, ktorí samozrejme nevedeli, čo sa v Sovietskom zväze deje. Informácie o gulagoch tu neboli,“ zareagoval Zdenko Trebuľa.
„Nehovorím, že netreba prehodnotiť toto obdobie, ale určite to bude ťažká diskusia. Mali by sme sa na to pozerať ako na sochu, nie ako na symbol niečoho. S mojím názorom nemá nič spoločné, že som bol členom KSS. Posúdenie spomínaných čestných občianstiev by som nechal na historikoch, na základe toho sa my ako samospráva budeme vedieť objektívne rozhodnúť.“
Podľa poslanca mestského zastupiteľstva za KDH Emila Kočiša je hanbou Košíc, že sú doteraz ich čestnými občanmi ľudia ako Stalin či Gottwald.
Rozhodne by sme ich odtiaľ mali vyškrtnúť, je to veľká hanba pre mesto. Pozrieť by sa do svojich archívov mali aj iné mestá, ktorých čestným občanom je Stalin.“
RENÁTA NÉMETHOVÁ