Na nemeckom, rakúskom a francúzskom veľvyslanectve v Bratislave pôsobia špeciálni atašé pre vnútornú bezpečnosť, ktorí spolupracujú s našimi ministerstvami vnútra a spravodlivosti. GUY LE QUEUX je expertom na boj s organizovaným zločinom a korupciou, pracuje ako atašé na francúzskej ambasáde. Hovorili sme s ním o kauze Karlin.
Ako vnímate, že slovenského poslanca polícia prichytila pri preberaní úplatku?
„Bojujte s korupciou, túto vetu vidím v každom hodnotení Slovenska. Prichytením poslanca ukázalo Slovensko Európskej únii, že má politickú vôľu na tento boj a že existuje aj reálna spolupráca štátnych orgánov."
Existuje aj vo francúzskom systéme inštitút agenta provokatéra?
„Áno, a nielen pre politikov. Je však pod pôsobnosťou sudcu, nie polície. Neviem, či sú slovenskí sudcovia skutočne nezávislí, nemám žiadny dôkaz, že sú. Samozrejme, je veľa rôznych sudcov, ale aj my počujeme, že niektoré aféry nie sú v poriadku. Korupcia je hlavne o ľuďoch."
Ako rolu zohrávajú v boji proti korupcii médiá?
„Médiá môžu byť v tomto veľmi silné. Novinári, ktorí sa zaoberajú korupciou, však musia byť kompetentní. Musíte mať špecialistov, pretože je často veľmi ťažké odhaliť finančné aféry a sledovať toky peňazí. Dobrý novinár musí mať adekvátne vzdelanie. Musí sa vyznať vo fungovaní finančného systému, štátu, bánk, súkromného sektora. Bez toho je ťažko niečo dobre napísať či urobiť. U nás sa pre takýchto žurnalistov bežne používa synonymum novinár-vyšetrovateľ."
Čo môže ešte pomôcť v boji proti korupcii?
„Je veľmi dôležité mať transparentný zákon o financovaní politických strán. Vo Francúzsku nemôžu strany financovať súkromné firmy. Pokiaľ ide o štátne inštitúcie, pomohli sme vám pripraviť veľmi dobré zákony o špeciálnom súde a prokuratúre. Uvidíme, ako to bude v praxi."
Má prokuratúra patriť do pôsobnosti ministerstva spravodlivosti?
„Aj vo Francúzsku je to tak. Chceme to však oddeliť. Prokurátor musí byť od politických nominácií a vplyvov maximálne nezávislý."
Autor: KRISTINA VULGAN