Maďarská diplomacia oslavuje. Predsednícky štát Európskej únie Taliansko do svojho návrhu euroústavy, ktorý tento týždeň rozoslalo členským a vstupujúcim krajinám, vložilo aj zmienku o právach menšín. Ale o kolektívnych právach, o ktoré Maďarsko tak bojovalo, ani slovo.
Text hovorí o základných hodnotách, na ktorých je ústava postavená, tiež o rešpektovaní ľudských práv „vrátane práv osôb patriacich k menšinám".
Maďarský minister zahraničia v stredu v Ríme osobne za týchto niekoľko slov poďakoval svojmu talianskemu kolegovi. Zmenu v ústave dokonca privítal aj opozičný Fidesz, ktorý inak na súčasnej maďarskej diplomacii nenecháva nitku suchú.
Radosť Budapešti je však dosť prehnaná. Jej diplomacia dosiahla určitý úspech v tom, že sa v texte ústavy zmienka o právach menšín vôbec objavuje. Pôvodne tam nebolo ani to. Spolu s ustanovením zakazujúcim diskrimináciu vlastne znamená konštatovanie rovnoprávnosti občanov patriacich k národnostnej menšine s občanmi tvoriacimi takzvaný štátotvorný národ. Ani v krajinách strednej Európe to nie je pre mnohých samozrejmosťou.
Ako však správne podotkol komentár najčítanejšieho budapeštianskeho denníka Népszabadság, maďarské predstavy sa v návrhu ústavy objavili obraté na kosť.
Formulácia návrhu nemá nič spoločného s kolektívnymi právami národných a etnických menšín, o zakotvenie ktorých sa Maďarsko usilovalo. Dôraz sa kladie na „osoby patriace k menšinám", čiže na individuálne práva vykonávané jednotlivcami. Kolektívne práva menšín väčšina európskych krajín naďalej odmieta.
V návrhu naviac národnostné menšiny nie sú nijako vyčlenené oproti iným menšinám. Aj keď je v našich krajoch zvykom pod pojmom menšina automaticky chápať národnostnú menšinu, to slovo tam každopádne chýba.
Nehovoriac o takých okolnostiach, že ide iba o návrh, ktorý bude predmetom ďalších rokovaní a že táto vágna formulácia ďaleko zaostáva za omnoho konkrétnejšími ustanoveniami, ktoré sú obsiahnuté vo viacerých európskych dokumentoch.
Pozitívom je, že by takto oklieštená formulácia, holé konštatovanie niečoho, čo je v demokratickej spoločnosti samozrejmé, už naozaj nikomu nemusela prekážať.
Takže sa vlastne až tak veľa nestalo. Zmienka akurát umožní dnešnej budapeštianskej vláde, ktorú opozícia neustále napáda za to, že v otázkach maďarských menšín v susedných štátoch príliš ustupuje, podobné hlasy trochu stíšiť. A konkrétne naplnenie obsahu „práv osôb patriacich k menšinám" bude rovnako ako doteraz aj naďalej predmetom zúrivých politických bojov.