Bezdetné ženy narodené pred rokom 1946 sa o zvyšovanie dôchodkového veku nemusia zaujímať. Tie, ktoré majú detí päť, si nemusia robiť starosti, pokiaľ sú narodené najneskôr v roku 1949. Zmeny sa ich nijako nedotknú. Všetky mladšie ženy musia počítať s tým, že do dôchodku odídu neskôr, než by to bolo za súčasných okolností.
Existujú hneď tri alternatívy, ako sa zmení systém výpočtu dôchodkového veku. Prvá je najrýchlejšia a vyrovnanie dôchodkového veku žien a mužov na 60 rokov sa zavedie definitívne v roku 2018. Druhá alternatíva je pomalšia a pri nej by došlo k vyrovnaniu až v roku 2027. Tretia alternatíva sa zhoduje s prvou, s tým rozdielom, že zvyšovanie dôchodkového veku o tri roky sa dotkne mužov.
Posun veku odchodu do dôchodku pre ženy má prebehnúť postupne. Postupnosť je podľa navrhovateľov zákona dôležitá, pretože zvyšovanie dôchodkového veku robí prijateľnejším. „Čím dlhší čas má osoba do dôchodku, tým ľahšie akceptuje jeho zvýšenie,“ predpokladá ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zmeny majú naštartovať v roku 2003. Odvtedy si každým rokom ženy k svojmu pôvodnému veku odchodu do dôchodku pripočítajú istý počet mesiacov. Koľko ich bude, závisí od toho, kedy dosiahnu pôvodný dôchodkový vek. Príklad: žena s tromi deťmi narodená v roku 1955 by podľa súčasných zákonov mala odísť do dôchodku vo veku 54 rokov, teda v roku 2009. Nový harmonogram však presne definuje, že troj– a štvordetná žena, ktorá dovŕši dôchodkový vek v roku 2009, si musí predĺžiť pracovný život o 56 kalendárnych mesiacov, čiže o štyri roky a osem mesiacov. Dô dôchodku tak v skutočnosti nastúpi až v roku 2013.
Systém zmien je pripravený tak, aby sa v prechodnom štádiu znižovali rozdiely v dôchodkovom veku žien s rôznym počtom detí. V súčasnosti odchádzajú ženy do dôchodku ako 53– až 57-ročné, v prechodnom štádiu sa bude rozdiel znižovať a na jeho konci bude vek odchodu do dôchodku jednotný – bez ohľadu na počet detí. (jj)