
Roman Krämer (vľavo) v zápase proti Luxembursku.
ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP
Basketbalový reprezentant ROMAN KRÄMER v žiadnom prípade neoznačil nedávnu spackanú predkvalifikáciu Slovákov na majstrovstvá Európy 2003 za psychické zlyhanie. Otvorene ukázal na krízu hráčskych vzťahov. „Iba sčasti to súvisí s nedobrou klímou v celom našom basketbale. V tíme som cítil arogantnosť niektorých spoluhráčov, ktorí si myslia, že sú lepší od ostatných. Tie akože hviezdy dávali svoju povýšeneckosť pocítiť druhým pri nevydarených akciách. Ich mimika bola veľmi nepríjemná, neférovejšia než priame chlapské slovo. Na palubovke i mimo nej som vnímal, že sa cítia byť viac. Navyše sa v kolektíve vytvorili protirečiace si skupiny, takzvaná bratislavská a východniarska,“ hovoril R. Krämer, od novej sezóny krídelník pezinskej Slovakofarmy.
Spýtali sme sa, či sa tréner snažil dať znesvárené tábory dohromady. „Zo všetkých síl, ale narážal na ignoranstvo a nezodpovednosť. Napríklad maličkosť. Kouč nariadil jednotné oblečenie, jeden z hráčov však chodil zásadne v inom.“ Roman Krämer je nezaujatý športovec. Narodil sa v Česku, má dvojité štátne občianstvo, slovenské a nemecké, dlhé roky pôsobil v zahraničných kluboch. Jeho vlastenectvo má citový i racionálny podtón. „Považujem za česť reprezentovať krajinu, ktorej som občanom. Nech je hráč v klube akokoľvek dobrý, nech hrá trebárs v Amerike, vždy ho budú vnímať ako basketbalistu z takej či onakej krajiny. Cesta do lepšieho, a pravdaže i bohatšieho klubu, vedie vždy cez výkony v nároďáku. Každému je figu platné, ak dá trebárs 35 bodov, keď jeho tím o dvadsať prehrá. Keď má jeho vlasť zvuk basketbalovo podpriemernej krajiny,“ hovoril basketbalista, ktorý nastupuje v slovenskej reprezentácii od jej vzniku. „V kvalifikáciách sme niekedy boli tímom dobrého stredu. V súčasnej vyrovnanej európskej konkurencii to bolo zodpovedajúce postavenie. Dá sa z neho napredovať. Pamätám sa na veľmi dobré partie. Aj vtedy sme boli pokope legionári s hráčmi domácej ligy. Mali sme v strede pivota so skúsenosťami z NBA. Boli sme kamaráti na ihrisku, i ako sa hovorí, pri pive,“ spomína hráč, ktorý súčasné postavenie našich basketbalistov v európskom suteréne považuje za horší stav než je skutočná sila reprezentácie.
Roman Krämer si doniesol zo zahraničia mnoho aplikovateľných skúseností. „V Nemecku bol tréner naším spovedníkom. Mohli sme sa zdôveriť so súkromnými problémami. Ak niektorý hráč dostal nápad, povedal mu ho. Mohol i nemusel to akceptovať. Funkcionári tlačili na trénera, on spolupracoval so zverencami. Potom bral všetku zodpovednosť na seba. Súčasná hviezda NBA, iba 21-ročný Nemec Dirk Nowitzki, je úplne normálny chalan, aj keď už má pozíciu ťahúňa družstva. Takíto a starší hráči by mali byť príkladom, a mladí by sa mali naň viazať. Netvrdím, že mám lepší výskok, kondíciu ako mladíci. Ale dovolím si tvrdiť, že mám lepšiu basketbalovú hlavu, rád sa o skúsenosti a vedomosti podelím.“ (pf)