BRATISLAVA – Vláda s pripomienkami schválila návrh nového zákona o nadáciách. Výraznou zmenou oproti platnému zákonu je zvýšenie nadačného imania zo súčasných 100-tisíc korún na pol milióna. Vyskytli sa aj názory, že zákonom si vládna garnitúra vytvára lukratívne pracovné miesta pre obdobie po parlamentných voľbách.
Zvýšením nadačného imania sa prudko zníži počet nadácií, ktoré sa budú môcť podieľať na rozdeľovaní peňazí z privatizácie určených na podporu neziskových organizácií. Ide o istú formu centralizácie nadácií. Posilní sa iba pár subjektov, čo by podľa Martina Giertla z Nadácie Charty 77 spôsobilo nerovnováhu v treťom sektore.
Zákon núti malé nadácie transformovať sa na nadačné fondy, ktoré budú pôsobiť pri veľkých nadáciách. Giertl tvrdí: „Veľké nadácie budú udržané vďaka privatizačným peniazom a popri nich budú fungovať už existujúce nadácie. Tie stratia svoju identitu. Pri tomto modeli by všetky peniaze z privatizácie určené pre tretí sektor dostalo len pár veľkých subjektov a tie by rozhodovali o celom nadačnom sektore.“
Riaditeľka Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry si myslí, že snaha vytvoriť pre nadácie nový zákon bola nezmyselná: „Silné nadácie pôsobiace na Slovensku sa zhodli na tom, že tento zákon nepotrebujeme. Platný zákon úplne stačí. Možno boli vhodné nejaké drobné úpravy, ale to nie je podstatné. Už desať rokov hovoríme, že to, čo skutočne potrebujeme, je úprava daňových zákonov. Hoci sme sa snažili zákon o nadáciách upraviť, celé je to od začiatku zlé a zbytočné.“
Zuzana Szatmáry vidí priamy súvis medzi snahou kapitalizovať nadácie z časti privatizačných peňazí a novým zákonom: „Nadácie nebudú fakticky základinami a niektoré organizácie, ktoré nemajú základiny, sa budú môcť podieľať na privatizačnom koláči. Novopripravený zákon i to, ako má kapitalizácia nadácií prebiehať, svedčí o tom, že legislatívne zmeny sa takto pripravujú aj preto, aby sa pár ľudí po voľbách mohlo niekde usadiť a žiť z výnosov.“
Nadácia Charty 77 podkladá za vhodné z privatizačných peňazí pre tretí sektor vytvoriť štátne fondy pre jednotlivé oblasti (zdravotníctvo, vzdelávanie, sociálna pomoc a podobne), ktoré by fungovali podobne ako fond Pro Slovakia. Priamy prístup k peniazom by tak cez udeľovanie grantov mala každá nezisková organizácia.
Riaditeľka nadácie Občan a demokracia Šarlota Pufflerová povedala: „Hlavným problémom je, že prostredie pre pôsobenie mimovládnych organizácií sa koncepčne neupravuje pre všetky organizácie. Nový zákon o nadáciách síce navrhuje pár drobných vylepšení, ale skomplikuje život malým nadáciám a možno ich zlikviduje úplne. Proces preregistrácie nadácií sme na Slovensku už zažili. Znamená vynaloženie energie a času na riešenie nových problémov a výdavky. Dôležitejšie pre tretí sektor je vytvorenie prostredia, ktoré bude podporovať financovanie neziskových organizácií z domácich zdrojov.“
PETER KUNDER