MOSKVA - Druhý deň po vyhlásení ultimáta možno tých, ktorí odovzdali dobrovoľne zbrane, spočítať na prstoch jednej ruky. Podľa čečenskej prokuratúry na ultimátum zatiaľ zareagoval iba jeden Čečenec - 28-ročný obyvateľ nožajjurtského okresu priniesol samopal.
Mnoho ľudí v Čečensku o vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina nevie, pretože na väčšine územia republiky nefunguje elektrický prúd, a teda ani rozhlas či televízia. Noviny vychádzajú raz za týždeň, takže by nestihli o ultimáte informovať. Ruské úrady preto nechali vytlačiť letáky, ktoré rozdávajú Čečenom. Podľa predstáv ruských úradov, ten, kto by chcel dobrovoľne odovzdať zbrane, má prísť na vojenské veliteľstvo v najbližšej dedine. Tam odovzdá zbraň a dostane dokument, ktorý mu zatiaľ zaručuje beztrestnosť. Potom sa môže vrátiť domov a čakať, až ho kontaktujú vyšetrovatelia.
Čečenský prezident Aslan Maschadov vydal vyhlásenie, v ktorom vyzýva zástupcov Ruskej federácie k rokovaniu. O tom, že by svojim vojakom prikázal odovzdať zbrane, sa vo vyhlásení nehovorí. Aj napriek uisťovaniu obyvateľstvo ruským vojakom neverí a ľudia sa dohadujú, čo bude potom, až ultimátum vyprší. Na otázky čo bude, až vyprší sedemdesiatdva hodín ultimáta, odpovedajú zástupcovia ruskej armády vyhýbavo. Úrady susedného Ingušska sa už pripravujú na dlhšiu vlnu utečencov. No ultimátum prinieslo i pozitívny výsledok: už dva dni je na území Čečenska pokoj. Oproti tuhým bojom, ktoré sa minulý týždeň odohrávali v Groznom a Gudermese, je to zmena k lepšiemu.
PRE SME - JANA USTOHALOVÁ