
pranierovanie, napísala agentúra AP.
Potom, čo dostal „dobrú radu“ od nahnevaných rodičov vedúci školského odboru mesta Roxbury v štáte New Jersey, odvolal svoje rozhodnutie stiahnuť pieseň God Bless America (Boj žehnaj Amerike) zo školského repertoáru. Mylne si myslel, že náboženské vyznenie songu by v škole nepôsobilo vhodným dojmom. Profesor Robert Jensen z Texaskej univerzity zase vyjadril v istom novinovom úvodníku svoje presvedčenie, že útoky z 11. septembra neboli „o nič horšie, než masívne teroristické akty spáchané Spojenými štátmi.“ Jeho e-mailovú schránku pohltili výhražné odkazy a ani telefonáty nedostávala veľmi priateľské. Rektor univerzity Larry Faulkner ho síce napriek početným návrhom neprepustil, len bez diskusie zhodnotil názory profesora ako more nekonečných nezmyslov. Mierových aktivistov v Buffale provokatéri označujú za Neameričanov a bláznivých komunistov.
Od chvíle, keď pri samovražedných útokoch na New York, Washington a Pensylvániu zahynuli tisícky ľudí, si Američania snažia ujasniť, čo vlastne zmanená alebo čo neznamená byť vlastencom. Je nevlastenecké predávať akcie? Je zlé prepnúť na futbalový zápas, keď na všetkých kanáloch hrajú len „God Bless America?“ Je neamerické kritizovať prezidenta Busha? Keď príde čas prejaviť vlastenectvo, veľa ľudí začne o ňom donekonečna hovoriť,“ tvrdí Charles Moskos, profesor sociológie. „Kto chce naozaj pomôcť, mal by darovať krv alebo sa prihlásiť do armády,“ dodáva. Podľa profesora nie je nevlastenecké otvorene nesúhlasiť s prezidentom, odmietať mávať zástavou ani sa zbavovať nevýhodných akcií. „Keby som predal cenné papiere a peniaze uložil v zahraničí, to by možno bolo nevlastenecké,“ dodáva. A prepínanie kanálov? „Čo je na sledovaní červenomodrobieleho davu spievajúceho God Bless America vlastenecké?“ pýta sa Moskos. „Je to taký akoby patriotizmus, lacné vlastenectvo.“
Niektorí ľudia sa rozhodli vyjadriť podporu Amerike na globálnej úrovni. V jednej chicagskej mešite sa spoločne modlili židia, moslimovia i kresťania a spievali mierové piesne. Dali sa tu vidieť ručne vyrobené transparenty, napríklad s nápisom: „Šalom, salám, mier.“ Ale americká zástava nikde nevisela. „To nebol len útok na Spojené štáty. Musíme sa na seba pozerať ako na jednu svetovú rodinu,“ vysvetľuje zmysel spoluorganizátor akcie.
(čtk)