NEW YORK – To, o čo sa Spojené štáty usilujú vo svete – vylúčiť „podporovateľov terorizmu“ z normálneho spoločenstva národov, prebieha v malom aj medzi občanmi Spojených štátov. Ožíva doteraz takmer neznámy pojem lustrácie a americké podniky chcú zrazu vedieť všetko o svojich zamestnancoch. „Môžete pozorovať vzostup všetkých druhov služieb aj vzdialene spojených s bezpečnosťou,“ konštatoval Bob Disney, odborník na podnikovú bezpečnosť. Lustračné osvedčenie „nie je terorista“ bude možno čoskoro dokumentom vyžadovaným nielen na konkurzoch na prestížne a strategické posty, ale napríklad aj pre šoférov limuzín.
Americké lustračné agentúry zažívajú zlatý vek. Zákazky začali stúpať prudkým tempom potom, keď sa ukázalo, ako ľahko sa teroristi infiltrovali do spoločnosti. Teraz sa má Amerika na pozore a veľa firiem sa rozhodlo dôkladne si preveriť minulosť svojich zamestnancov. Niektoré to robia vôbec po prvý raz. Empire International na prenájom drahých limuzín sa rozhodla preveriť všetkých svojich vodičov. „Vedeli sme, že sa ľudia v našich autách musia cítiť pohodlne a musíme vedieť, že vodiči sú preverení,“ uviedol prezident spoločnosti David Seelinger.
Nedávna previerka pracovníkov na amerických letiskách nedopadla veľmi dobre. Spoločnosť Roberta Mathera Preemploy zistila, že najmenej šesťnásť percent z 30-tisíc preverovaných zamestnancov a uchádzačov o prácu má menší alebo väčší kriminálny prehrešok alebo podivné nezrovnalosti v žiadosti o miesto. Čiastočne sa to dá vysvetliť tým, že predtým sa preverovanie pracovníkov týkalo len okresu zamestnávateľa. „Ten človek mohol žiť predtým inde, ale spoločnosť nás neoprávnila preverovať na iných miestach, pretože to stojí príliš veľa peňazí,“ hovorí Bob Gandee, prezident spoločnosti BackTrack v Ohiu.
V Spojených štátoch doteraz neexistoval jednotný federálny trestný register. Neexistovala ani databáza, ktorá by zaznamenávala napríklad profesionálnu dráhu. Americké podniky u uchádzačov o zamestnanie preverovali zvyčajne iba údaje súvisiace s kvalifikáciou, nešli viac do hĺbky, aby sa vyhli súdnym sporom. To sa však zrejme zmení – po teroristickom útoku sa odtránenie bezpečnostných rizík stáva prioritou číslo jeden. Podľa jednej z najväčších preverovacích agentúr Kroll Background America so sídlom v Nashville doteraz len pätnásť percent amerických podnikov robilo pri nábore nováčikov hĺbkové kontroly. Teraz väčšina neváha a nešetrí peniazmi na tento účel. (čtk)